Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Na Warmii i Mazurach wstrzymano wypłatę świadczeń na ponad milion złotych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Fot. Ł.Węglewski

Po kontroli zwolnień lekarskich na Warmii i Mazurach  wstrzymano wypłatę świadczeń na ponad milion złotych – poinformował regionalny oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W zeszłym roku ZUS wstrzymał wypłatę niespełna 1,5 tysiąca osobom na Warmii i Mazurach. Ponad 4 tysiące osób zostało skontrolowanych w sprawie wykorzystywania zwolnień lekarskich. 518 osobom cofnięto zasiłki na łączną kwotę 712 tysięcy złotych.

Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 909 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę prawie 470 tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają daną osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia. Przy drugim typie kontroli, orzecznicy ZUS sprawdzają czy chory pracownik, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem.

Autor: P.Świniarski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, kontrole, ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Podczas zwolnienia lekarskiego biegł maraton. Co jeszcze wykazały kontrole ZUS?

W ubiegłym roku ZUS przeprowadził 574,1 tys. kontroli zwolnień lekarskich – poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. W sumie wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na kwotę 207,7...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV