Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS całkowicie przejął wypłatę świadczenia 500+. Jaka jest najważniejsza zmiana?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał we wtorek kolejne pieniądze z programu „Rodzina 500+”. Na konta rodziców trafiło łącznie 2,7 mld zł – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedną z najważniejszych zmian jest wyznaczenie rodzicom indywidualnego, stałego terminu płatności. Można go sprawdzić na PUE ZUS.

Termin został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to: 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Nabór wniosków na ten okres trwał od 1 lutego

Rzecznik ZUS wskazał, że świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja.

Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500+ odbyło się zatem stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Dziś można powiedzieć, że ten etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu

– podkreślił Paweł Żebrowski.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Autor: K. Kropiwiec (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Jawor – u źródeł kultury”. Ogólnopolski finał z udziałem muzyków z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

Zespół „Na Przyboś”, Warnijsko Kapela, śpiewaczka ludowa Elżbieta Kasznia i cymbalista Jakub Karpuk – to reprezentanci z Warmii i Mazur, którzy powalczą w niedzielę w Tokarni...

Zamknij
RadioOlsztynTV