Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Żółta strefa w całym kraju, rekonstrukcja rządu oraz protest rolników. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Marcin Kazimierczuk (PiS) i Jarosław Słoma (PO). Fot. Przemysław Getka

Walka z koronawirusem i dodatkowe obostrzenia w całym kraju, rekonstrukcja rządu oraz protest rolników. W audycji Jeden na Jednego, z przedstawicielem partii rządzącej spotykają się politycy opozycji.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Jarosław Słoma wojewódzki radny Koalicji Obywatelskiej
  • Marcin Kazimierczuk wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości

Temat 1

Od najbliższej soboty, 10 października, w całym kraju obowiązywać będzie strefa żółta. W strefie czerwonej są 4 powiaty z Warmii i Mazur. Wszędzie trzeba nosić maseczki. Za ich brak grozi mandat.

Temat 2

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje podzielono na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda.

W skład rządu weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy.

Temat 3

Rolnicy i hodowcy protestowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce i ograniczenie uboju rytualnego. W całym kraju stanęło około stu blokad.

W województwie warmińsko-mazurskim rolnicy blokowali lub spowalniali ruch na krajowej 15 w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego i Sampławy oraz na trasie krajowej numer 7. Wolno przejeżdżali przez węzły w okolicach Nidzicy, utrudniali również przejazd na odcinku między Napierkami a Glinojeckiem poruszając się z prędkością 5-10 km/h.

Jak mówią rolnicy, zostali oszukani. „Piątka” jest dla nich ciosem, który zatrzyma rentowność produkcji. Jak tłumaczą, zapisy ustawy blokują możliwość sprzedaży dobrego mięsa wołowego Arabom i Żydom. W proteście uczestniczyli nie tylko producenci wołowiny i hodowcy bydła. Rolnicy sprzeciwiają się także odwołaniu Jana Krzysztofa Ardanowskeigo z funkcji ministra rolnictwa. Twierdzą, że to minister, który należycie reprezentował ich interesy.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rząd, rolnicy, rekonstrukcja, Jarosław Słoma, hodowcy, protesty, Marcin Kazimierczuk, koronawirus
W szpitalach w regionie są łóżka dla chorych na COVID-19. Pacjenci kierowani są do Ostródy, Elbląga, Giżycka i Pisza

W województwie warmińsko-mazurskim dziś wolnych było 76 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 - poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Po południu cała Polska objęta została żółtą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV