Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze z Braniewa trenują z mistrzem

Fot. T. Owczarek

Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej pod okiem majora Arkadiusza Kupsa szkolą się na tzw. „Treningu z mistrzem”. Oficer rezerwy Wojska Polskiego, opracował „System Combat 56”, autorski program walki kontaktowej dla jednostek specjalnych i rozpoznawczych.

Szkolenie to kolejna taka akcja w braniewskiej jednostce. – Trenujemy techniki bardziej agresywne, to co jest potrzebne żołnierzowi na polu walki – obezwładnienie, doprowadzenie do pozycji „zerowej”. Ćwiczymy z wykorzystaniem przedmiotów, które żołnierz ma ze sobą, ale też na przykład walkę nożem – powiedział major Arkadiusz Kups.

Jak podkreślił szef szkolenia podpułkownik Zbigniew Graca, major Kups jest autorytetem, jeżeli chodzi o walkę wręcz i takie szkolenie na pewno przyda się żołnierzom. Ćwiczenia pozytywnie ocenia też sierżant Damian Burchardt, dowódca drużyny strzelców wyborowych. – „Combat 56” powstał w 80. latach w 56 Kompanii Specjalnej. Postanowiliśmy wdrożyć trening w system szkoleń w naszej brygadzie – mówił.

Sierżant Mateusz Flak, dowódca sekcji rozpoznawczej 3 Batalionu Czołgów dodał, że takie szkolenie jest potrzebne. – Nie jest to sportowa walka, tylko skuteczne eliminowanie wroga – powiedział.

Szkolenie potrwa do 21 marca.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Fot. T. Owczarek

Autor: T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w wojsko, żołnierze, ćwiczenia
MON ma programy dla szkół. „Wybór klasy wojskowej gwarantuje zatrudnienie”

Oddziały Przygotowania Wojskowego, CYBER.MIL z klasą i Branżowe Oddziały Wojskowe - to projekty edukacyjne MON realizowane na Warmii i Mazurach. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV