Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znikomy ruch na przejściach z obwodem kaliningradzkim. Pojedynczy Polacy wracają do kraju


Na drogowych przejściach granicznym z Rosją niewielki ruch. Odprawy odbywają się na bieżąco, zdecydowana większość pojazdów to tiry.

Do odwołania zawieszono ruch na dwóch drogowych przejściach z obwodem kaliningradzkim: Gołdap-Gusiew i Gronowo-Mamonowo. Działają przejścia drogowe: Bezledy-Bagriatonowsk i Grzechotki-Mamonowo II i dwa przejścia kolejowe Braniewo-Mamonowo i Skandawa-Żeleznodorożnyj.

Od 15 marca do tej pory polsko-rosyjskie przejścia graniczne przekroczyło ponad 1000 samochodów ciężarowych. Do Polski wjechało 630 ciężarówek, do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego wpuszczono 450 tirów. Jeśli chodzi o samochody osobowe do Polski wjechało 17 aut, wyjechało 130.

W związku z powrotami Polaków i Rosjan do swoich krajów, na granicy w Grzechotkach i Bezledach odprawiani są także piesi. Do Polski wpuszczono 25 rodaków. Do Obwodu Kaliningradzkiego – 90 osób, w większości Rosjan, którzy wracali do swojego kraju.

Na wszystkich granicach Polski, w związku z zagrożeniem epidemicznym, obowiązują ograniczenia. Wjechać mogą wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, dyplomaci i ich rodziny, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu lub prawo do pracy w Polsce oraz inne osoby – po zgodzie komendanta głównego SG.

Granicę RP mogą przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy „którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów”, czyli np. kierowcy ciężarówek. Obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy obywatel Polski zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie będą kierowane na kwarantannę.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za W-MOSG

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, granica, Polska, Obwód Kaliningradzki, Rosja, straż graniczna, przejście, video
Pierwszy polski slasher jednak ma premierę! Gdzie?

Horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt", którego premiera kinowa zaplanowana była na 13 marca od dziś jest dostępny dla polskich kinomanów. Film Bartosza M. Kowalskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV