Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kilkudziesięciu cudzoziemców nie wpuszczono do Polski. Ruch na granicy z Rosją jest niewielki. Odprawiane są głównie tiry

Na polsko-rosyjskich drogowych przejściach granicznych utrzymuje się bardzo mały ruch, odprawiani są głównie kierowcy ciężarówek – podała straż graniczna.

Od niedzieli nie zezwolono na wjazd do Polski kilkudziesięciu cudzoziemcom. Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kpt Mirosława Aleksandrowicz, na drogowych przejściach granicznym z obwodem kaliningradzkim odprawy odbywają się na bieżąco, a zdecydowana większość pojazdów to tiry. Znikome natężenie ruchu panuje od niedzieli, gdy na granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców.

Według statystyk Straży Granicznej od 15 do 18 marca przez przejścia Bezledy-Bagriatonowsk i Grzechotki-Mamonowo II wjechały do Polski 522 ciężarówki i 13 samochodów osobowych, łącznie około 580 osób. Wyjechało natomiast 327 aut ciężarowych i 124 osobowe, którymi podróżowali wracający do swojego kraju Rosjanie.

Kpt. Aleksandrowicz dodała, że dotychczas nie zezwolono na wjazd do Polski 43 cudzoziemcom. Byli to przeważnie obywatele Rosji, którzy mieli np. wizy turystyczne i tłumaczyli, że nie wiedzieli o wprowadzonych ograniczeniach, a także inne osoby – głównie Niemcy – chcące przedostać się tranzytem do Europy zachodniej.

Z obwodu kaliningradzkiego przyjechały od niedzieli 53 osoby – Polacy oraz obywatele Rosji, Białorusi czy Ukrainy z Kartą Polaka lub innym dokumentem zezwalającym na pobyt w naszym kraju – podlegające obowiązkowej kwarantannie. Zgodnie z przepisami musieli podać swoje dane z numerem telefonu i adresem miejsca, w którym spędzą kwarantannę domową.

Od niedzieli do odwołania zawieszono ruch graniczny na dwóch drogowych przejściach z obwodem kaliningradzkim: Gołdap–Gusiew i Gronowo-Mamonowo. Przejścia kolejowe Braniewo-Mamonowo i Skandawa-Żeleznodorożnyj są otwarte dla ruchu towarowego.

Ograniczenia na granicach

Na wszystkich granicach Polski – w związku z zagrożeniem epidemicznym – od niedzieli wprowadzono ograniczenia: wjechać mogą wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, dyplomaci i ich rodziny, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu lub prawo do pracy w Polsce oraz inne osoby – po zgodzie komendanta głównego SG.

Granicę RP mogą przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy „którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów”, czyli np. kierowcy ciężarówek. Obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy obywatel Polski zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie będą kierowane na kwarantannę.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Bezledy, przejście graniczne
Podróżni pieszo przekraczają polsko-rosyjską granicę. „Do tej pory było to zakazane”

Nowe zjawisko na polsko-rosyjskiej granicy. Pojawili się podróżni, którzy pokonują ją pieszo. Dotychczas takie przekraczanie granicy z Obwodem Kalinigradzkim było zakazane, jednak po zamknięciu polskiej granicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV