Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy datę referendum w Ostródzie. Głosowanie miało się odbyć w marcu

Referendum ws. odwołania burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka nie odbędzie się 29 marca

Referendum gminne ws. odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka zostanie przeprowadzone 14 czerwca – ogłosił w środę komisarz wyborczy w Elblągu. Głosowanie było planowane na marzec, ale zawieszono je z powodu pandemii koronawirusa.

O wyznaczeniu nowej daty zawieszonego uprzednio głosowania komisarz wyborczy poinformował w wydanym w środę postanowieniu. Ostródzkiego referendum nie przeprowadzono – jak początkowo planowano – 29 marca, ze względu na ówczesną sytuację sanitarno-epidemiologiczną w kraju, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne członków komisji i głosujących. Odbędzie się ono w niedzielę 14 czerwca, przy uwzględnieniu zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego.

Inicjatorzy referendum zarzucili burmistrzowi m.in. niewłaściwą politykę personalną oraz brak wizji prowadzenia samorządu i rozwoju miasta. W styczniu złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum, poparty podpisami mieszkańców. Po zweryfikowaniu ponad 3 100 podpisów okazało się, że ich liczba jest wystarczająca – wymagane było zebranie podpisów 10 procent uprawnionych do głosowania, czyli niespełna 2 700 osób.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich burmistrza w 2018 r. Wzięło w nich wówczas udział (II tura) około 11 300 osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 6 700 mieszkańców.

Zbigniew Michalak jest pierwszą kadencję burmistrzem Ostródy. Startował w wyborach jako kandydat KWW Niepartyjni Niezależni. W II turze zdobył 52,82 procent głosów, pokonując ówczesnego burmistrza Czesława Najmowicza z KW PiS.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w referendum
Czy burmistrz Białej Piskiej zostanie odwołana? Jest wniosek w tej sprawie

Część mieszkańców Białej Piskiej chce odwołania burmistrz Beaty Sokołowskiej. Do komisarza wyborczego wpłynął wniosek w sprawie referendum.  Zarzucają jej m.in. niewywiązanie się z wyborczych obietnic i...

Zamknij
RadioOlsztynTV