Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy datę otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. „Jest symboliczna”

Jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku.

 17 września zostanie otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną i przepłyną nim pierwsze jednostki. Data jest symboliczna w kontekście tragedii, która dzieje się w Ukrainie, agresji Rosji i wszelkich działań, które były wymierzone w tę inwestycję. 17 września odwraca historię. Jednostki, które będą wpływały otworzą nową drogę  wodną, która tyle lat była zamknięta i sterowana przez stronę rosyjską.

– powiedział Marek Gróbarczyk i dodał, że to inwestycja szczególna, która ma charakter przełomowy.

00:00 / 00:00

90 procent prac zostało wykonanych, a w niektórych miejscach trwają roboty wykończeniowe i nasadzenia zieleni.

Końca dobiegają prace hydrotechniczne, których przebieg uzależniony jest od pogody. Newralgicznym miejscem dla nas jest morze, port osłonowy, falochron wschodni i zachodni. Staramy się wykorzystać każdy moment i przysłowiowo wyrywać Neptunowi kawałek morza

– tłumaczy Mariusz Janczewski, zastępca dyrektora projektu z NDI/Besix.

00:00 / 00:00

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski wyjaśnia jakie prace jeszcze trzeba wykonać przed oddaniem kanału do użytku.

To są prace związane z odbiorami, z organizacją ruchu, sprawdzeniem czy wszystkie elementy funkcjonują właściwie.

00:00 / 00:00

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego około 2,5 kilometra stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 metrów głębokości.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej trwa od 2020 roku. Ma ona umożliwić wypłynięcie na Bałtyk jednostek z pominięciem Cieśniny Piławskiej w Rosji.

 

 

Autor: M. Stankiewicz/J.Sulecki/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w kanał, przekop, Mierzeja Wiślana
Przekop Mierzei Wiślanej: trwają próby drugiego mostu obrotowego

Próby drugiego mostu obrotowego oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie - takie prace są obecnie prowadzone na budowie nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem...

Zamknij
RadioOlsztynTV