Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarła Rita Kostka – działaczka społeczna i katolicka. Miała 75 lat

Fot. Adam Socha (Archiwum RO)

Rita Kostka była znana mieszkańcom Olsztyna. Wraz z mężem uczestniczyła w wielu uroczystościach patriotycznych oraz kościelnych, za każdym razem występując w tradycyjnych warmińskich strojach.

Język i kulturę warmińską propagowała, w założonym wraz z mężem i siedmiorgiem dzieci Ognisku Kultury Rodzinnej św. Huberta w leśniczówce w Kudypach koło Olsztyna. Ognisko każdego roku odwiedzały tysiące osób z kraju i zagranicy.

W stanie wojennym była zawieszona, jako nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 12 za uczczenie z uczniami minutą ciszy górników zabitych w kopalni Wujek. Jej zawieszenie wywołało strajk dzieci. O tym zdarzeniu opowiada reportaż Mariusza Borsiaka z Radia Olsztyn pt. Przerwana lekcja.

Przerwana lekcja. Posłuchaj reportażu Mariusza Borsiaka

Rita i Leonard Kostkowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień, w tym medalu „ Pro Ecclesia Pontifice” nadawanego przez Jana Pawła II, nagrody „ Solidarności”, nagrody regionalnej im. Michała Lengowskiego oraz ogólnopolskiej nagrody im. Ks. Bolesława Domańskiego „Rodło”. Rita Kostka miała 75 lat.

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rita Kostka
Przerwana lekcja. Posłuchaj reportażu Mariusza Borsiaka

Rita Kostka - nauczycielka SP 12 w Olsztynie, zaangażowana  w ruch "Solidarności". Podczas jednej z lekcji w stanie wojennym zorganizowała minutę ciszy, by uczcić poległych górników....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV