Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł niemiecki Warmiak. Winfried Lipscher był prekursorem pojednania polsko-niemieckiego

Winfried Lipscher

W Berlinie zmarł Winfried Lipscher – niemiecki Warmiak, dyplomata, teolog i tłumacz, prekursor pojednania polsko-niemieckiego i aktywny uczestnik dialogu między Kościołami w obu krajach.

Informacje przekazała Wspólnota Kulturowa „Borussia”, której był honorowym członkiem.

Winfried Lipscher zmarł w Berlinie w wieku 86 lat. Urodził się w 1938 w Wartenburgu (Barczewie) na Warmii, która do 1772 roku należała do Polski. W przeciwieństwie do reszty Prus Wschodnich, Warmia była tradycyjnie katolicka.

Kiedy w 1945 roku Warmia przypadła Polsce, katoliccy Niemcy nie zostali całkowicie wypędzeni, ponieważ byli utożsamiani z katolikami. Winfried Lipscher uczył się języka polskiego w szkole.

Dzięki doskonałej znajomości języka polskiego od początku lat 70. XX wieku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Był pośrednikiem w kontaktach pomiędzy kanclerzem Helmutem Schmidtem, a prymasem Stefanem Wyszyńskim.

W latach 1980-1984 był prelegentem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Papież Jan Paweł II odznaczył Winfrieda Lipschera Orderem św. Sylwestra za zasługi w dziedzinie pojednania polsko-niemieckiego. Natomiast w 2003 prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Oficerskim za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego.

Przyjaciel Polski Winfried Lipscher urodził się jako Niemiec w Wartenburgu, warmińsko-niemieckim miasteczku w Ermland na dzisiejszej Warmii. Wyjechał w 1958 roku już z Barczewa, nie zdążył zdać polskiej matury, bo mu zabroniono

– wspomnia zmarłego współzałożyciel „Borussii”, poeta Kazimierz Brakoniecki.

Winfrieda Lipshera nazywano niemieckim Warmiakiem.

Był dyplomatą, teologiem i tłumaczem, prekursorem pojednania polsko-niemieckiego i aktywnym uczestnikiem dialogu między Kościołami w obu krajach, oddanym i świadomym przyjacielem Polski i Polaków (…) To wierny towarzysz przyjaźni ermlandzko-warmińskiej, prusko-mazurskiej (…) sympatyk i współtwórca naszej działalności kulturalno-społecznej na Warmii i Mazurach

– napisali członkowie „Borussi.

Winfried Lipsher był inicjatorem opracowania antologii piśmiennictwa autorów Ziemi Pruskiej, której pierwsze wydanie ukazało się w Niemczech w 1996 roku jako „Meiner Heimat Gesicht” – wydanie polskie: „Borussia. Ziemia i ludzie” w 1999. Kolejne edycje ukazały się w językach rosyjskim i litewskim. Książka ta jest wysoko ceniona przez miłośników regionalnej historii i kultury.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Borussia, Niemcy, Warmiak, Winfried Lipscher, niemiecki Warmiak
Inscenizacja bitwy wojsk napoleońskich z Rosjanami w Barkwedzie

Ponad stu rekonstruktorów odtworzyło bitwę wojsk napoleońskich z Rosjanami sprzed 200 lat. W Barkwedzie koło Olsztyna odbył się piknik napoleoński, podczas którego można było obejrzeć mundury...

Zamknij
RadioOlsztynTV