Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Józef Olejniczak, ostatni skazany w „Sprawie Elbląskiej”

Józef Olejniczak. Fot. A. Żyła

W Elblągu w wieku 92 lat zmarł Józef Olejniczak, ostatni skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej. Był jedną z ponad stu ofiar działań Urzędu Bezpieczeństwa, który szukał winnych sabotażu, a za taki uznano pożar w Zakładach Mechanicznych Zamech w lipcu 1949 roku. Spłonęła wtedy hala produkcyjna i gotowe wyroby. 

Bezpieka musiała znaleźć winnych. 23-letni wówczas Józef Olejniczak, jak wspominał w radiowej audycji – w dniu pożaru grał na publicznej zabawie. Nie wiedział nawet, za co został aresztowany. Dowiedział się o zarzutach po miesiącu przesłuchań. Jak wspominał, to było dopiero początek jego gehenny.

00:00 / 00:00

Józef Olejniczak został skazany na jedenaście lat więzienia. Odsiedział sześć. W 1956 roku jego i wszystkich skazanych uniewinniono. Wydarzenie to jest upamiętnione w Elblągu skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową.

Grażyna Wosińska, elbląska dziennikarka poświęciła tej sprawie książkę „Pożar i szpiedzy”, a Teatr Sewruka wystawił sztukę autorstwa Mirosława Dymczaka „Matnia”, w której głównym bohaterem jest Józef Olejniczak.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, śmierć, Elbląg, areszt, zamech, sprawa elbląska
Nie żyje Andrzej Kempiński, były przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu

Minutą ciszy elbląscy radni uczcili pamięć Andrzeja Kempińskiego, zmarłego dziś byłego radnego i w przeszłości przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu. Andrzej Kempiński był pułkownikiem rezerwy Wojska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV