Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Erwin Kruk – polski pisarz, poeta i dziennikarz

Erwin Kruk podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UWM.

Najistotniejszą część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej. Urodził się w 1941 roku w Dobrzyniu koło Nidzicy.

W 1966 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i zamieszkał w Olsztynie. Kilkanaście lat pracował w „Gazecie Olsztyńskiej”. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, był m.in. członkiem zarządu regionu. Współtworzył Mazurskie Zrzeszenie Kulturalne, które nie uzyskało zgody na rejestrację od ówczesnych władz. W stanie wojennym utrzymywał się z pracy twórczej.

To był wspaniały człowiek – wspomina Adam Socha, dziennikarz Polskiego Radia Olsztyn. – Gdy zostałem wyrzucony z pracy w redakcji w 1988 roku za udział w strajku w Hucie im. Lenina i odmowę współpracy z SB, Erwin Kruk zaprowadził mnie do redakcji „Posłańca Warmińskiego”, pisma kurii biskupiej w Olsztynie, prosząc o przyjęcie mnie do pracy. Niejako odstąpił mi swoje miejsce w tej redakcji, która przytulała wyrzuconych przez komunistów z pracy dziennikarzy. Dodam, że Erwin Kruk sam był w latach 80. bez pracy i klepał biedę – mówi Adam Socha.

00:00 / 00:00

W latach 1989-1991 był senatorem pierwszej kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego z województwa olsztyńskiego. Później przeszedł do klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej. Pod koniec lat 90. był wiceprezesem zarządu Polskiego PEN Clubu.

W 2007 roku Erwin Kruk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W zeszłym roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był laureatem wielu nagród za twórczość literacką, m.in. miesięcznika „Literatura” za Książkę Roku, Ministra Kultury i Sztuki, polskiego PEN Clubu czy Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
Erwin Kruk miał 75 lat.

Posłuchaj wspomnień. Wspomina Włodzimierz Kowalewski.

Wspomina prof. Zbigniew Chojnowski.

Posłuchaj audycji Marka Michalskiego o twórczości Erwina Kruka.

O twórczości Erwina Kruka

Posłuchaj audycji wspomnieniowej o Erwinie Kruku.

00:00 / 00:00

(Karp/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odnaleźli się właściciele potrąconego na ul. Bałtyckiej psa. Czy policji uda się zatrzymać sprawcę?

Dzięki akcji Polskiego Radia Olsztyn zgłosił się świadek zdarzenia - Arkadiusz Borek, kierowca autobusu MPK, w którym zamontowana była kamera i nagrała całe zdarzenie. Film został...

Zamknij