Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z ulicą w centrum Olsztyna? O tym zdecydują radni

Ulicę Dabrowszczaków zastąpiła ulica Erwina Kruka. Fot. Ł. Sadlak

Czy Rada Miasta Olsztyna przychyli się do apelu wojewody warmińsko-mazurskiego w sprawie pozostawienia nazwy ulicy Erwina Kruka? Artur Chojecki na naszej antenie zachęcił, by radni z własnej inicjatywy pozostawili tę nazwę, mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przypomnijmy, NSA uznał, że nazwa Dąbrowszczaków nie podlega dekomunizacji. Przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk widzi jednak problem po stronie przepisów mówiących o konieczności upływu 5 lat od śmierci osoby, która ma zostać patronem ulicy. W Radzie Miasta powinna się teraz odbyć dyskusja w tej sprawie.

00:00 / 00:00

Radny PiS Radosław Nojman uważa, że radni mogą pozostawić nazwę Kruka, dzięki czemu uniknie się znów zamieszania z formalnościami towarzyszącymi zmianie patrona ulicy.

00:00 / 00:00

W sprawie zmiany nazwy ulicy Erwina Kruka głos zabrał m.in. regionalista Waldemar Mierzwa. Wystosował list otwarty zwracając uwagę, że przez zamieszanie z patronami ulicy cierpi imię wybitnego poety i honorowego obywatela Olsztyna – Erwina Kruka.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ulica, Dąbrowszczaków, Robert Szewczyk, dekomunizacja, Erwin Kruk, Naczelny Sąd Administracyjny
Artur Chojecki: Zrobiliśmy wszystko, aby jak najlepiej wypełnić postanowienia ustawy dekomunizacyjnej

- Jestem zaskoczony decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ulicy Dąbrowszczaków. Nie otrzymaliśmy jeszcze uzasadnienia, ale z informacji medialnych można wywnioskować, że sąd wszedł w rolę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV