Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zimowe drogi wyzwaniem dla drogowców i kierowców

Fot. Łukasz Węglewski

Kogo bardziej zaskakuje zima: kierowców czy drogowców? Co należy do obowiązków instytucji zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg? Jakie obowiązki mają kierowcy? Odpowiedzi na te pytania szukała nasza reporterka.

Każda droga publiczna ma przypisanego administratora. Odpowiada za utrzymanie jej w dobrym stanie przez cały rok, również zimą.

Drogi krajowe

Drogami o największej przepustowości są drogi krajowe. Zajmuje się nimi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrzymywane są w trzech standardach. Priorytet ma około 238 kilometrów na drogach S7, S51 i S61. Jak wygląda ich „zimowa gotowość”?

Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śnieg może on zalegać do czterech godzin, a błoto pośniegowe do sześciu godzin

– wyjaśnia rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki.

00:00 / 00:00

W standardzie drugim utrzymywanych jest około 694 kilometrów tras. To drogi krajowej numer 15, 16, 51, 53, 54, 59, 65 oraz S22. Natomiast w standardzie trzecim jest około 425 kilometrów dróg numer 57, 58, 63 i niektóre odcinki tras numer 16 i 59. Tu czas reakcji jest dłuższy, a jezdnie nie muszą być dokładnie wyczyszczone.

Drogi wojewódzkie

Na Warmii i Mazurach jest 1869 kilometrów tras wojewódzkich. Ich zimowym utrzymaniem zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na tych drogach skutki zimy nie są usuwane, są natomiast łagodzone. Drogowcy w pierwszej kolejności skupiają się na trasach, które są najczęściej uczęszczane m.in. łączące największe miasta regionu, a także świeżo przebudowane.

„Usuwamy śnieg i posypujemy drogi” – wyjaśnia zastępca naczelnika wydziału dróg Tomasz Piotrowski.

W przypadku dróg samorządowych mamy własną standaryzację. Nie likwidujemy skutków zimy tylko je łagodzimy. Polega to na usuwaniu śniegu i posypywaniu. To w jaki sposób je posypujemy zależy od standardu.

00:00 / 00:00

Zarząd Dróg Wojewódzkich ma do dyspozycji ponad 220 sztuk sprzętu, m.in. pługów, piaskarek i ładowarek.

Drogi gminne i powiatowe

Za drogi gminne odpowiada zarząd powiatu, a za gminne – samorząd miejski.

Ulice osiedlowe

Za drogi wewnętrzne m.in. osiedlowe, czy dojazdy do firm odpowiadają właściciele nieruchomości. Właściciele domów jednorodzinnych muszą pamiętać o odśnieżaniu chodników.

Obowiązki kierowców

Kierowcy powinni pamiętać o dokładnym odśnieżeniu aut. Jeżeli nie dopełnimy tych obowiązków – grożą nam wysokie kary. O czym jeszcze powinni pamiętać zmotoryzowani? O zmianie opony na zimowe i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drogach.

Sprzęt Zimowego Utrzymania Dróg. Fot. Ł. Jóźwiak, GDDKiA

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, zima, kierowcy, drogowcy
Trudne warunki jazdy w regionie. Gdzie trzeba szczególnie uważać?

Trudne warunki jazdy na drogach warmińsko-mazurskiego. Od kilku godzin pada śnieg, a temperatury oscylują w granicach zera. O sytuację w regionie zapytaliśmy dyżurnego zarządu dróg wojewódzkich...

Zamknij
RadioOlsztynTV