Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kapela ludowa

  1. Baby Ruskie i promile
  2. Kapela Cymbalistów z Ełku
  3. Kapela Trzy Czwarte
  4. Morawa
  5. Rodzinna Kapela Bałdygów
  6. Śparogi
  7. Warmianki Sępopolskie

Baby Ruskie i promile

Zespół powstał w 2016 r. z inicjatywy Haliny Zapadki, obecnej sołtyski Rusi. Większość tekstów to tradycyjne pieśni ludowe, m.in. pochodzące ze „Zbioru polskich pieśni ludowych z Warniji” Augustyna Steffena. Opracowanie muzyczne to zasługa Cezarego Makiewicza. Zespół liczy 10 osób. Z wielką przyjemnością śpiewamy po warmińsku i to jest dla nas istotne. Wśród naszych członków nie ma Warmiaków, ale jesteśmy oczarowani kulturą tych ziem.

Osiągnięcia

  • występy na Kurlantce w Stawigudzie w 2018 r./2019 r.
  • udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2019 r.
  • Festiwal „U Noju na Warniji” w Gietrzwałdzie 2018/2019 r.

„Ach mój Jezu”

„W ciemnym lasku”

Kapela Cymbalistów z Ełku

Kapela została założona w 2019 r. Tworzy ją dwóch cymbalistów – Jakub Bukowski i Piotr Karpuk, a także bębniarz Kacper Wocial, który gra na bębenku obręczowym. Kapela działając w ramach Stowarzyszenia Zacheusz z Ełku promuje ludową kulturę i muzykę polską, w szczególności przedwojennej Wileńszczyzny, która w regionie Ełku i okolic pojawiła się za sprawą ś.p. Wacława Kułakowskiego.

Osiągnięcia

  • wyróżnienie w kategorii kapela na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r.
  • III nagroda na XVIII Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie w 2019 r.
  • wyróżnienie na XIX Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie w 2020 r.

Kapela Trzy Czwarte

38. Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie. Kapela Trzy czwarte z Ełku. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Kierownikiem kapeli jest Przemysław Stępkowski. Kapela nawiązuje do tradycji wileńskiej obecnej w Ełku i okolicach głównie za sprawą ś.p. Wacława Kułakowskiego – cymbalisty grającego w Stradunach i Ełku. Cymbalista Jakub Karpuk jest jego uczniem. Cymbalista był sześciokrotnie nominowany na Przegląd w Kazimierzu nad Wisłą.  Kapela Trzy Czwarte istnieje od 2012 r.

Osiągnięcia

  • Nagroda Jezioranka na przeglądzie wojewódzkim w Jezioranach w 2013 r. i 2015 r.
  • II nagroda na przeglądzie Kapel i Muzyków Ludowych w Kazimierzu w 2016 r.
  • 2 x II nagroda w kategorii kapel na Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie w 2013 r. i 2015.
  • 2 x I nagroda na Spotkaniach z Folklorem w Orzyszu

„Kujawiak”

„Polka Fircyk”

Morawa

„Morawa”, to folkowy zespół wokalno-instrumentalny. Zespół „Morawa” powstał jesienią 1994 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie.
W założeniach zespół miał śpiewać piosenki ludowe w języku czeskim.
Jednak muzycy doszli do wniosku, że będą śpiewać piosenki ludowe w różnych językach, żeby odróżniać się od wielu innych zespołów folkowych. Obecnie w repertuarze „Morawy” znajdują się utwory w języku polskim, czeskim, ukraińskim, niemieckim, greckim, angielskim, rosyjskim i  francuskim. Są wśród nich pieśni ludowe w nowoczesnych opracowaniach, utwory patriotyczne, piosenki biesiadne, utwory okolicznościowe z różnych regionów Polski i obcych narodów, a także utwory o charakterze świątecznych (kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe). Zespół jest w stanie przygotować utwory w różnorodnej stylistyce, wykraczającej poza swój charakterystyczny repertuar.

Zespół śpiewał już w wielu miejscowościach w kraju, m/ innymi w: Olsztynie, Mysłakowicach, Istebnej, Kamieniu Pomorskim, na Wolinie, Dusznikach Wlkp., Dzierżoniowie, Brodnicy, Ornecie,  Ostródzie, Iławie i wielu innych miejscowościach. Występował również za granicami naszego kraju: w Rottgau i Husum w Niemczech na Międzynarodowym Spotkaniu pod nazwą: Multi Kulti Tag, oraz na Litwie.

Osiągnięcia

  • Jubileusz 25-lecia istnienia
  • 1996 – I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych w XII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych – Jeziorany
  • 1997 –  II miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych – Jeziorany
  • 1999 – Grand Prix w V Wojewódzkiego Przeglądu Kapel Ludowych w Olsztynie „Diabelskie Skrzypce”
  • 2010 – Grand Prix w V Ogólnopolskim Spotkaniu Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzynie.

„Maryna”

„Hej zabawa”

Rodzinna Kapela Bałdygów

Rodzinna Kapela Bałdygów

Kapela Rodzinna Bałdygów kultywuje folklor kurpiowski Kurpi Zielonych. Bierze udział w imprezach folklorystycznych i okolicznościowych nie tylko na terenie województwa, ale także poza nim. Również występują poza granicami państwa np. w Niemczech, Francji i na Litwie. Grają tradycyjną muzykę ludową. W roku 2011 kapela otrzymała odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

Osiągnięcia

  • Złoty Jelonek w 2000 r. na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • Złoty Jelonek w 2007 r. na 30. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • wyróżnienie biskupa ełckiego „Pro Meritis in Evangelizatione” w 2012 r.
  • II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2020 r.

Śparogi

Kapela zawiązała się w Olsztynku przy Domu Kultury w 1983 r. i w szybkim czasie została uznaną za jedną z najlepszych w regionie. Już 2 lata później odniosła sukcesy na imprezach ogólnopolskich (wyróżnienia na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Festiwalu Folkloru Ziem Północnych w Gdańsku i Festiwalu Folkloru w Przytocznej), a w przeglądach regionalnych zajmowała przez wiele lat czołowe pozycje. Filarem zespołu był wtedy, nieżyjący dzisiaj skrzypek Alfred Kamiński – prawdziwy ludowy wirtuoz. Przez prawie 30-letni okres działalności kapeli przewinęło się w jej składzie wielu muzyków i śpiewaczek, a obecny skład to: Dorota Górzyńska i Paulina Wójcik (śpiew), Maciej Hacia (śpiew, akordeon), Dariusz Kania (akordeon), Maria Gronkiewicz (skrzypce) oraz występujący z kapelą od początku Wiesław Gąsiorowski (kontrabas, bęben). Łącznie zespół wykonał około 1500 występów – wyjazdy zagraniczne (Francja, Niemcy, Szwecja, Litwa, Estonia, Słowacja), festiwale, festyny, imprezy okolicznościowe. Jest jednym z ważniejszych w Olsztynku przejawów kultywowania ludowej tradycji, zachowania melodii i piosenek poprzednich pokoleń. W ubiegłym roku kapela zajęła II miejsce w konkursie Jawor u źródeł kultury

Utwór 1

Utwór 2

Warmianki Sępopolskie

Zespół Śpiewaczy „Warmianki Sępopolskie” powstał w 1986 r. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu. Repertuar stanowią pieśni ludowe z Warmii i Mazur, pieśni lwowskie, wileńskie, melodie ukraińskie i rosyjskie, a także kolędy i pastorałki. Łącznie w repertuarze znajduje się ponad 120 pozycji. Każdego roku zespół koncertuje na terenie gminy Sępopol i w innych miejscowościach naszego województwa. Dwukrotnie gościł na Litwie i w Rosji. Regularnie odwiedza tez Dom Pomocy Społecznej w Szczurkowie dając koncerty dla jego pensjonariuszy. Od wielu lat uczestniczy w Wojewódzkim Przeglądzie kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dwukrotnie uczestniczył też w konkursie o Laur Najstarszego Dzwonu Warmii w Ornecie, gdzie uzyskał wyróżnienie. Uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru EuroRegion Bałtyk w Elblągu, w którym zajął I miejsce. W 2014 r. otrzymał nagrodę Grand Prix podczas X Przeglądu Zespołów Ludowych „Senioriada” w Reszlu.

Utwór

Przeczytaj poprzedni wpis:
Solista

  Solista – śpiewak lub instrumentalista: Aleksander Kaczyński Aleksandra Więckowska Aurelia Kulas Bożena Drozd Dawid Rolka Diana Stęcel Edyta Grzybowska Elżbieta Kasznia Ewelina Szymanowska Irena Bojarska...

Zamknij
RadioOlsztynTV