Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Janusz Wojciechowski chce wdrażać postulaty rolników, problemem może być przekonanie Komisji Europejskiej


„W kampanii wyborczej uprzedzaliśmy, że podniesiemy akcyzę” – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski. Przypomnijmy, na ostatnim posiedzeniu Sejm zgodził się na 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe.

Uprzedzaliśmy, że ta regulacja musi nastąpić. Czy podwyżka jest duża? Chyba nie, można to łatwo przeliczyć. Średnio jedna paczka papierosów będzie droższa o złotówkę

– przekonywał Zbigniew Babalski. Podwyżka podatku akcyzowego ma przyczynić się do wzrostu dochodów budżetu o miliard 700 milionów złotych w przyszłym roku.

Ponadto poseł PiS podkreślał: „protesty w Berlinie pokazały, że aktualny kierunek polityki rolnej musi być zmieniony”. W jego ocenie jest to możliwe, bo komisarzem ds. rolnictwa w nowej Komisji Europejskiej będzie Polak – Janusz Wojciechowski:

Znam go bardzo dobrze, potrafi przekonać komisarzy co do kierunków, jeśli chodzi o rolnictwo nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że będzie chciał wdrażać postulaty rolników, sztuką będzie jednak przekonanie Komisji Europejskiej.

W Niemczech poważne niezadowolenie wywołał na wsi uchwalony we wrześniu przez rząd „pakiet agrarny”. Przewiduje on między innymi znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin uprawnych oraz zwiększenie wykorzystywania pieniędzy z unijnych dotacji rolnych na cele środowiskowe.

Z kolei polski rząd domaga się od Komisji Europejskiej zrównania poziomu dopłat bezpośrednich z tymi, które mają nasi zachodni sąsiedzi.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poseł, rolnictwo, Prawo i Sprawiedliwość, komisja europejska, Zbigniew Babalski, video
Dary trafiły do potrzebujących czworonogów. To ostatnia odsłona akcji „Zima z pupilem”

Po weekendowym finale naszej radiowej akcji "Zima z pupilem" dziś karma i ciepłe koce trafiły do bezdomnych zwierząt. Przypomnijmy, że tym razem wspólnie z naszymi słuchaczami...

Zamknij
RadioOlsztynTV