Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zatrzymanie CBA i cypryjska spółka w tle. Chodzi o przetarg dla uniwersytetu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem w sprawie przetargu na projekt dotyczący e-administracji. Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Kolejna osoba usłyszała zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. To Aneta P. – poinformował Krzysztof Stodolny rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. W sumie zarzuty postawiono w tej sprawie czterem osobom. Trzy z nich usłyszały je 18 maja.

Ireneuszowi I. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz wyłudzenia mienia wielkiej wartości. Mówimy tu o kwocie ponad miliona 300 tysięcy złotych. Dominikowi D. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy. Patrycji O. i Anecie P. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia mienia wielkiej wartości. Dodatkowo Patrycji O. zarzut prania brudnych pieniędzy. Wszystkie te osoby przesłuchane w charakterze podejrzanych nie przyznały się do zarzucanych im przestępstw i złożyły obszerne wyjaśnienia. Wobec wymienionych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. poręczenia majątkowe.

00:00 / 00:00

Oskarżonym, w zależności od zarzutów grozi od 8 do 10 lat więzienia.

Zamówienie dotyczyło dostarczenia na rzecz UWM wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Ustalono, że koszt dostarczonego oprogramowania przewyższał znacząco, o ponad 1,3 mln złotych, jego realną wartość. Jako rzekomego wytwórcę oprogramowania wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze, celowo założoną przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji. Jak ustalono, została ona założona już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania.

Śledztwo było poprzedzone kontrolą prowadzoną od 2018 do 2019 roku. W związku z jej wynikami CBA założyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatrzymań dokonano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego.

Autro: K. Kantor
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CBA, UWM, zatrzymanie, przetarg, uwaga
Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane. Wciąż dużo zgonów

Badania potwierdziły 1 516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 191 chorych z COVID-19 – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. 9 zgonów i 35 nowych zakażeń koronawirusem...

Zamknij
RadioOlsztynTV