Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zasłużony duchowny, wieloletni proboszcz katedry św. Mikołaja. Elblążanie pożegnali ks. infułata Mieczysława Józefczyka

Fot. A. Pastuszka

Elblążanie żegnają dziś księdza infułata dr Mieczysława Józefczyka. Zmarły w wieku 91 lat kapłan był wieloletnim proboszczem najstarszego kościoła w mieście – obecnej katedry św. Mikołaja.

Jego zasługi dla miasta są ogromne. To on przez wiele lat doprowadził zniszczony przez wojnę zabytek do obecnego stanu. Pracował naukowo, jest autorem wielu prac historycznych o Elblągu. Był opiekunem duchowym opozycjonistów i kapelanem Solidarności. Jako młody chłopak walczył w szeregach Armii Krajowej.

Do Elbląga trafił w 1968 roku. Jak wspominał w jednej z rozmów w Radiu Olsztyn – nigdy nie żałował swoich życiowych wyborów:

Jeżeli się tego nie kocha, kim się jest i co się robi, to kapłaństwo jest straszne. Natomiast jeżeli człowiek żyje tym, to jest coś pięknego. Trudnego, bolesnego nie raz, ale pięknego.

Ksiądz infułat dr Mieczysław Józefczyk jest Honorowym Obywatelem Elbląga. Przez blisko 70 lat służył wiernym jako kapłan i nauczyciel. Wychował kilka pokoleń elblążan, którzy zamieszkali tu po wojnie. Został pochowany w asyście wojskowej w kwaterze kapłanów na cmentarzu Dębica w Elblągu.

Fot. M. Stankiewicz

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, Msza święta, duchowny
Godny pochówek zamiast zbiorowej mogiły. W Bartągu IPN ekshumował ofiary II Wojny Światowej

Szczątki siedmiorga dzieci - ofiar II wojny światowej - spoczęły na cmentarzu parafialnym w Bartągu. 22 lutego 1945 roku dziewięcioro dzieci zginęło po wybuchu pocisku, dwoje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV