Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaostrza się spór między pracownikami urzędu miasta a kierownictwem

„Prezydent Olsztyna zarabia miesięcznie ponad 20. tys. zł. To więcej, niż prezydent Warszawy. Czy Olsztyn jest miastem bogatszym niż Warszawa?”. Ruchome billboardy z taką treścią i zdjęciem prezydenta Piotra Grzymowicza będą jeździły po Olsztynie tak długo, dopóki urzędnicy nie dostaną podwyżek – zapowiedzieli związkowcy z ratusza i podległych jednostek.

Od kilku miesięcy pracownicy olsztyńskiego magistratu i jednostek podległych temu urzędowi domagają się podwyżek: pracownicy ratusza chcą 1,5 tys. brutto więcej, pozostali – 700 zł. Dotychczas ratusz przyznał średnio 300 zł na etat, na najbliższej sesji rady miasta ma być dyskutowana kolejna podwyżka o 200 zł. Związkowcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą.

Pracownicy ratusza zapowiedzieli, że planowana podwyżka to zbyt mało. Poinformowali, że zastępcy prezydenta otrzymali ponad 4 tys. zł podwyżki. Podnieśli także kwestię podwyższenia diet radnym. Związkowcy zapowiedzieli, że dopóki nie otrzymają wyższych pensji po Olsztynie będzie jeździł billboard informujący o zarobkach prezydenta Grzymowicza. Koszt takiej informacji to 800 zł miesięcznie, jest on pokrywany ze składek związkowców.

Sekretarz ratusza Stanisław Gorczyca poinformował, że w jego ocenie sprawa kolejnej podwyżki w wysokości 200 zł dla każdego pracownika „jest przesądzona, o ile rada miasta podejmie taką uchwałę”. Sesję rady zaplanowano na najbliższą środę.

W sumie z podwyżką 300 zł, która już była i wzrostem dodatków stażowych, daje to kwotę 580 zł na osobę. To pozwala przynajmniej zniwelować inflację. Zdajemy sobie sprawę z szalejącej drożyzny, wiemy, że zarobki nie są najwyższe, dalsze nasze kroki będą uzależnione od rozwoju sytuacji

– powiedział Gorczyca.

Związkowcy zarzucili też kierownictwu urzędu, że zwolniło z pracy jedną z urzędniczek, która angażowała się w organizowanie pod ratuszem pikiet dotyczących podwyżek. Prawnik reprezentujący związkowców poinformował, że złożył w tej sprawie pozew do sądu pracy – nie ma jeszcze terminu rozprawy.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

 

Protest pracowników ratusza i miejskich jednostek. Chodzi o podwyżki i warunki zatrudnienia

Są zdeterminowani, ale gotowi na kompromis. Ratuszowi związkowcy walczą o podwyżki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, związkowcy, ratusz, spór, podwyżki
Czy Olsztyn powinien przejmować tereny okolicznych gmin? Posłuchaj Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli radni Olsztyna: Tomasz Głażewski – klub radnych Koalicji Obywatelskiej Radosław...

Zamknij
RadioOlsztynTV