Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamek w Szymbarku idzie pod młotek. Do licytacji stanie kilku chętnych

Zamek w Szymbarku koło Iławy

Średniowieczny zamek jest na sprzedaż. W Iławie odbędzie się dziś licytacja zamku w Szymbarku.

Zamek, będący zabytkową perełką Pojezierza Iławskiego, jest mocno zaniedbany. Wiadomo, że kilka osób wpłaciło wadium uprawniające do udziału w licytacji. Wynosi ono 10 procent tzw. ceny oszacowanej, czyli 195 tysięcy złotych. Cena wywoławcza ruin zamku w Szymbarku na pierwszej licytacji wyniesie 1 milion 464 tysiące 750 złotych. Szacunkowa wartość zabytku wynosi prawie 2 miliony złotych.

Jednocześnie w internecie trwa akcja crowdfundingowa Zostań dziedzicem – kup sobie gotycki zamek zorganizowana przez Fundację Twoje Dziedzictwo. Zbierane są pieniądze na zakup zamku. Według fundacji, społeczne zarządzanie zabytkiem jest możliwe, więc każdy kto wpłaci dowolną sumę, miałby realny wpływ na to co stanie się z zabytkowym obiektem.

Fundacja Twoje Dziedzictwo zainspirowana jest podobną akcją, która z sukcesem zakończyła się we Francji. Tam internauci zebrali ponad półtora miliona euro na ratowanie zamku La Mothe-Chandeniers.

Zamek w Szymbarku koło Iławy

 

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w licytacja, zabytek, zamek
Każdy może zostać zarządcą gotyckiego zamku w Szymbarku

To propozycja Fundacji Twoje Dziedzictwo skierowana do internautów. W sieci ruszyła akcja crowfundingowa "Zostań dziedzicem - kup sobie gotycki zamek" i trwa zbiórka pieniędzy. W grę...

Zamknij
RadioOlsztynTV