Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Każdy może zostać zarządcą gotyckiego zamku w Szymbarku

Zamek w Szymbarku k. Iławy

To propozycja Fundacji Twoje Dziedzictwo skierowana do internautów. W sieci ruszyła akcja crowfundingowa „Zostań dziedzicem – kup sobie gotycki zamek” i trwa zbiórka pieniędzy.

W grę wchodzi kwota około 2 milionów złotych. Każdy kto wpłaci dowolna sumę będzie miał realny wpływ na to co stanie się z zabytkowym obiektem koło Iławy.

Wilk Korwin-Szymanowski z fundacji jest przekonany, że społeczne zarządzanie zabytkiem jest możliwe.

Akcja ma dać możliwość realnego wpływu ludziom, których nie byłoby stać na wykupienie czy prowadzenie tego zabytku. Uważamy, że to jest podstawa budowania społeczeństwa obywatelskiego. Wspólnym dziedzictwem kulturowym będą się zajmowali obywatele, którzy z tego dziedzictwa korzystają. Będą dostosowywali funkcje zamku do swoich potrzeb

– przekonuje Wilk Korwin-Szymanowski

Fundacja zainspirowana jest podobną akcją, która z sukcesem zakończyła się we Francji. Tam internauci zebrali ponad 1.5 miliona euro na ratowanie zamku La Mothe-Chandeniers.

Przypomnijmy, że zamek w Szymbarku wraz z przyległościami 7 marca ma być przedmiotem pierwszej licytacji komorniczej.

Autorka: K.Grabowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamek
Komornik zlicytuje ruiny zamku gotyckiego w Szymbarku

Prawie 1,5 miliona złotych – taka jest cena wywoławcza ruin zamku w Szymbarku koło Iławy. Na początku marca zabytek zlicytuje go komornik. Mimo, że ruiny zamku...

Zamknij
RadioOlsztynTV