Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończyła się rozbudowa szpitala dziecięcego w Olsztynie

Fot. Dorota Grzymska

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie uroczyście zakończono kolejny etap rozbudowy – to najważniejsza jak dotąd w historii tej placówki inwestycja.

W rozbudowanych dwóch skrzydłach szpitalnych lokalizację zyskały 4 nowe oddziały szpitalne oraz spełniające najwyższe standardy Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Głównym celem rozbudowy, oprócz podniesienia jakości udzielanych przez szpital świadczeń medycznych, była poprawa warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów. Zakończona inwestycja jest jedną z najważniejszych w historii tej placówki.

Na uroczystości pojawili się m.in. przedstawiciele rządu i samorządu, które dotowały budowę oraz metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, który symbolicznie poświęcił całą inwestycję. Gości oprowadzała dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek.

Trzyletnia rozbudowa i modernizacja szpitala

Rozbudowa szpitala dziecięcego w Olsztynie trwała 3 lata. W tym czasie m.in. zbudowano od podstaw nowa bryłę budynku (od strony ul. Żołnierskiej), w której znalazło się miejsce dla oddziału intensywnej terapii i anestezjologii (zwiększono ilość łóżek z 9 do 13), oddziału zakaźnego dla dzieci (18 łóżek), oddziału pediatrycznego dla dzieci do lat 3 (18 łóżek). Na tym ostatnim oddziale jest też 5 łóżek zarezerwowanych dla pododdziału neurogenetyki i chorób rzadkich. W nowej bryle działa także oddział chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego (24 łóżka).

Przy nowej bryle szpitala zainstalowano także pojemnik na 3 tys. litrów tlenu.

Dotąd korzystaliśmy w razie potrzeby z tlenu sąsiedniego szpitala wojewódzkiego. Teraz, w czasie pandemii uznaliśmy, że powinniśmy mieć swój tlen

– przyznała dyrektor placówki Krystyna Piskorz-Ogórek.

W ramach modernizacji szpitala zbudowano także kolejne piętro w skrzydle nad poradniami szpitalnymi (od strony ul. Dworcowej). Tam mieści się laboratorium diagnostyczne, które dotąd działało w pomieszczeniach zbudowanych w latach 60. XX w. – Stara baza lokalowa nie spełniała oczekiwań i wymogów współczesnych laboratoriów – podkreśliła dyrektor szpitala.

Łączny koszt inwestycji to kwota ponad 47 mln złotych, z czego szpital wyłożył z własnego budżetu 22 mln złotych. Budowa została także sfinansowana ze środków unijnych, marszałkowskich i z budżetu wojewody.

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Autor: D. Grzymska/J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycja, szpital dziecięcy, rozbudowa
Rozbudowa szpitala dziecięcego w Olsztynie na finiszu. To najważniejsza inwestycja w historii placówki

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie kończy bardzo ważny etap rozbudowy. Jego efektem jest powiększenie dwóch skrzydeł szpitala. Dzięki inwestycji nową lokalizację zyskały 4 oddziały szpitalne...

Zamknij
RadioOlsztynTV