Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur. Znamy nagrodzone zespoły

Fot. I. Szpakowska

W Jezioranach odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur.

I nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jury przyznało Zespołowi Tańca Ludowego Perła Warmii. II nagrodę wyśpiewał Zespół Węgojska Strużka. III nagrodę starosty powiatu olsztyńskiego otrzymał Zespół Śpiewaczy Reszelanie. IV nagrodę burmistrza Jezioran zdobył Zespół Folklorystyczny „Jarka”. Wyróżnienie za „twórcze nawiązanie do rodzimych tradycji” jury przyznało Zespołowi Folklorystycznemu „Na Przyboś”.

Konkurencja była duża – podkreśla Mikołaj Bosch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jezioranach:

W przeglądzie wzięło udział ok. 30 wykonawców. Byli soliści, wokaliści, instrumentaliści, były kapele ludowe, zespoły śpiewacze, śpiewaczo-taneczne – więc szeroki wachlarza, bardzo kolorowy, barwny folkloru w różnych wydaniach.

00:00 / 00:00

Muzyka ludowa jest podstawą wszelkiej muzyki, która powstaje na świecie i trzeba ją poznawać, dodaje Mikołaj Bosch:

To jest taka baza, którą każdy powinien choć trochę poznać, żeby wiedzieć skąd to się wzięło. Dla mnie jest to niesamowite doświadczenie, interesujące, uczące. Patrzę na to z pokorą, bo wszystkie melodie ludowe, motywy muzyczne były inspiracją dla wielu kompozytorów, jak choćby Chopina. Wszystko to powstało wśród ludu, podczas ciężkiej pracy powszedniej. Uważam, że folklor trzeba kultywować.

00:00 / 00:00

Poznaliśmy też zwycięzców drugiej edycji konkursu „Jawor – u źródeł kultury” organizowanego przez Radio Olsztyn. Wśród solistów wygrała Elżbieta Kasznia z Rozóg, wśród zespołów folklorystycznych – Warmińska Kuźnia z Czerwonki, a najlepszą kapelą ludową została Kapela Trzy Czwarte z Ełku. Laureaci wystąpią za tydzień w ogólnopolskim finale konkursu w Tokarni koło Kielc.

Najlepszym zespołem dziecięcym i młodzieżowym została Lilia z Ełku. Wszystkie zespoły, oprócz nagród pieniężnych, otrzymały sesję nagraniową w Radiu Olsztyn.

Autor: K. Kantor/B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przegląd, konkurs, folklor, nagrody, muzyka ludowa
Poznaliśmy zwycięzców finału regionalnego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”

Za nami regionalny finał konkursu „Jawor – u źródeł kultury”. Wiemy, kto będzie reprezentował Warmię i Mazury w ogólnopolskim finale w Tokarni. Radio Olsztyn po raz...

Zamknij
RadioOlsztynTV