Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich. Gmina rozważa wprowadzenie dyżurów służb kryzysowych

Fot. www.zalewwislany.pl

Po wczorajszym silnym wietrze mocno podniosły się wody na Żuławach Elbląskich. Wszystkie rzeki są w górnej granicy stanów wysokich. Podobnie jest na południowym brzegu Zalewu Wiślanego. A Jezioro Druzno przekroczyło stan ostrzegawczy.

Na razie nie ma żadnych uszkodzeń wałów, ani podtopień. Utrzymuje się wysoki stan Bałtyku, co utrudnia odpływ wód z Zalewu Wiślanego, a także samych Żuław.

Władze najbardziej zagrożonych gmin boją się powodzi, bo o tej porze roku jest zwykle duże zagrożenie, szczególnie przy sztormie na Bałtyku.

Gmina Elbląg rozważa wdrożenie dyżurów służb kryzysowych – powiedział wicewójt Zygmunt Tucholski. W gminie Markusy też nie śpią spokojnie. Problemy wciąż są te same: zamulenie rzek, niekoszenie roślinności na wałach czy w rowach, a także wszechobecne bobry – podkreśla wójt Dorota Wasik. We wszystkich gminach prowadzony jest monitoring miejsc zagrożonych.

Przypomnijmy, że rok temu o tej porze żuławskie gminy walczyły z wielką wodą. Zagrożenie pojawiło się po ulewach, a potem po cofce i silnych wiatrach. Skutki tamtych wydarzeń zostały naprawione przed końcem zeszłego roku.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w stan wód, Żuławy Elbląskie, wysoki, Zygmunt Tucholski
Wysoki stan wód na Żuławach Elbląskich. Służby zapewniają: nie ma zagrożenia powodzią

Rośnie stan wód na Żuławach. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wysłało ostrzeżenie o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych. Tak jest już na Wyspie Nowakowskiej na rzece...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV