Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Wysoki stan wód na Żuławach Elbląskich. Służby zapewniają: nie ma zagrożenia powodzią

Zalew Wiślany, fot. Jacek Szulecki

Rośnie stan wód na Żuławach. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wysłało ostrzeżenie o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych. Tak jest już na Wyspie Nowakowskiej na rzece Nogat i Elbląg. Rzeki południowej części powiatu elbląskiego i jezioro Druzno są już w górnej strefie stanów wysokich.

Żuławy Elbląskie są zagrożone powodzią przez cały rok – a szczególnie wtedy, kiedy wieje silny wiatr z północy. Powoduje on rozhuśtanie Bałtyku, wpycha  wodę do Zalewu Wiślanego i wgłąb lądu na tereny depresyjne. Sytuacja jest monitorowana przez wszystkie służby. Wały przeciwpowodziowe są po lecie suche i stabilne. Zdaniem specjalistów, bez problemów utrzymają wezbraną wodę. Mimo tego, trzeba bez przerwy kontrolować poziomy i sprawdzać, czy bobry nie zniszczyły wałów.

Po ubiegłorocznych powodziach nie ma już śladów. Uszkodzenia infrastruktury przeciwpowodziowej zostały naprawione. A dwa dni temu sztab kryzysowy w Elblągu przeprowadził szkolenie i kontrolę gotowości służb do zagrożenia wielką wodą.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Żuławy Elbląskie, ostrzeżenie, jezioro Drużno, wysoki stan
ZUS ostrzega przed oszustami. Odwiedzają domy klientów podszywając się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W tym tygodniu sygnały takie dotarły z Elbląga. Oszustka prosiła młodą kobietę o zgłoszenie się do placówki ZUS, w dniu następnym o danej godzinie. Prawdopodobnie, chodziło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV