Zaduszki
Zaduszki to oczywiście nie tylko dzień, w którym wspominamy zmarłych, ale także tytuł znakomitego filmu Tadeusza Konwickiego z 1961 roku, do którego wracamy najczęściej w okolicach 1 listopada czyli Wszystkich Świętych.
Film jest ciągle dobry mimo solidnego upływu lat od premiery, ciągle ogląda się go z zadumą i wzruszeniem.
Proszę się temu nie dziwić, przecież Tadeusz Konwicki jest nie tylko subtelnym pisarzem, ale i reżyserem filmowym o wyjątkowej wrażliwości.
Nie będę streszczał filmu, bo nigdy tego nie robię i zawsze zachęcam do osobistego zapoznania się z wybitnym dziełem filmowym, ale pojawia się pytanie, gdzie i jak to zrobić?
Bacznie obserwować program telewizyjny, zwłaszcza kanałów publicznych, już chyba tylko w tej przestrzeni medialnej można spotkać się z takim kinem. Proszę Państwa, jak zwykle o tej porze chciałem przypomnieć parę nazwisk filmowo-telewizyjnych, tych, którzy wybrali się do tego innego kina, po drugiej stronie tęczy czy wyobraźni.
Dopiero co pożegnała się z nami Ania Przybylska, latem zdecydował się na ostatni, dramatyczny seans Robin Williams, zimą podobną decyzję podjął Philip Seymour Hoffman, pod koniec ubiegłego roku zginął w wypadku Paul Walker.
To byli dosyć młodzi ludzie z wielkimi rolami i przyszłością przed sobą. W naszej pamięci, mam nadzieję wdzięcznej, zostaną: Peter O’Toole – Lawrence z Arabii, Shirley Temple – Szirlejka po prostu, Harold Ramis – Ghostbusters, Bob Hoskins – setki ról, Eli Wallach – Siedmiu Wspaniałych, Richard Attenborough – Mikołaj z 34 ulicy.
Nie zapomniałem o naszych aktorach i twórcach filmowych. Aktorzy: Jerzy Matałowski – Kolumb z serialu Morgensterna, Małgorzata Braunek – Oleńka z ,,Potopu”, Andrzej Żarnecki, Nina Andrycz, Joanna Szczerbic, Andrzej Hudziak, Sława Kwaśniewska, wspomniana już Ania Przybylska i oczywiście olsztyniacy: Wanda Bajerówna i Stefan Burczyk.
Reżyserzy: Edward Żebrowski, Bogdan Poręba, Jerzy Woźniak, Szymon Szurmiej. Niezrównany kompozytor muzyki filmowej – Wojciech Kilar.
Odeszli od nas: Hans Rudolf Giger – twórca postaci filmowego Obcego, węgierski reżyser Miklos Jancso, bondowska postać Richard Kiel – Szczęki oraz wielu innych: Mickey Rooney, Maximilian Schell, James Garner, Lauren Bacall.
Zawsze ktoś odchodzi, a my widzowie zostajemy w pustym kinie ze wspomnieniami filmowymi i rolami, które nam zostawili, za co jesteśmy zobowiązani. Odnoszę wrażenie, że kino po drugiej stronie tęczy staje się Wielką Akademią Filmową, która z nieziemskim spokojem ocenia i przyjmuje decyzje obecnych filmowych możnowładców i z rozbawieniem patrzy na to, gdzie zmierza współczesne kino, czego i nam widzom również życzę.
Kinoman
(jhop/łw)