Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowy wiatrak z Dobrocina przeszedł remont

Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Jedyny w całości drewniany i z zachowanym mechanizmem wiatrak typu holenderskiego w województwie warmińsko-mazurskim jest od dziś ponownie udostępniony zwiedzającym.

– Wiatrak z Dobrocina z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, został wyremontowany za prawie 2 miliony złotych – powiedziała Ewa Wrochna dyrektor muzeum.

Ten wiatrak został translokowany do naszego muzeum w połowie lat 60. Eksponowany jest od 1968 roku. W 2016 roku w wyniku wichury stracił skrzydła i okazało się, że potrzebny jest kompleksowy remont.

00:00 / 00:00

Wiatrak został całkowicie rozebrany. Poszczególne części, w zależności od stanu zniszczenia, albo były naprawiane, albo zrekonstruowane.

Całkowicie zrekonstruowano koło paleczne, bąk, czyli drugie koło napędowe; wał skrzydłowy i przede wszystkim śmigła, których brakowało. Konstrukcja została odeskowana, zmieniliśmy poszycie czapy na gont modrzewiowy.

00:00 / 00:00

Odremontowany wiatrak w olsztyneckim skansenie został otwarty zgodnie z tradycjami młynarskimi. Można w nim zobaczyć nie tylko mechanizmy, ale także jego wyposażenie związane z zawodem młynarza.

Posłuchaj całej wypowiedzi Ewy Wrochny, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

00:00 / 00:00

Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, wiatrak
Święto ziół, kwiatów i zboża. Regionalne obchody w Olsztynku

Dziś Matki Boskiej Zielnej - tradycyjne święto, podczas którego w kościołach święcone są zioła, kwiaty i zboża. Regionalne Święto Ziół zorganizowano w skansenie w Olsztynku, gdzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV