Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto ziół, kwiatów i zboża. Regionalne obchody w Olsztynku

Fot. A. Skrago

Dziś Matki Boskiej Zielnej – tradycyjne święto, podczas którego w kościołach święcone są zioła, kwiaty i zboża. Regionalne Święto Ziół zorganizowano w skansenie w Olsztynku, gdzie przyjechało tysiące osób.

Jest święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów. Można nie tylko spróbować i kupić zioła, ale także dowiedzieć się, jakimi roślinami warto się teraz zainteresować.

To idealny czas na zbiór niektórych darów natury – podkreśla zielarka Joanna Kulczyk.

Polecam zebrać sobie nawłoć, bo jest to bardzo dobre zioło, które chroni nasze nerki przed stanami zapalnymi I pomaga pozbyć się zanieczyszczeń środowiskowych. Poleciłabym też zebrać wrotycz. To zioło, które działa przeciwpasożytniczo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a nawet przeciwnowotworowo. Warto też zebrać bylicę pospolitą, która na Warmii i Mazurach była używana do gęsiny na Świętego Marcina.

00:00 / 00:00

W olsztyneckim skansenie w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbyła się msza z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów. Kiedyś powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych. Zioła z niego wykorzystywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by diabeł nie kusił.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać do godziny 18. Na scenie odbywają się koncerty i występy artystyczne. Najmłodsi mogą wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Zieleń, nie zieleń” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum.

Zioła i kwiaty święcono dziś także w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

Święcimy rozmaryn, tymianek, mięta, polne kwiaty, astry (…) wszystko co można zerwać teraz w ogródku, albo na łące (…) Czcimy święto ziół i święto Wojska Polskiego. Trzeba o tym pamiętać, bo trzeba być patriotą. Żeby to nie zaginęło trzeba przekazywać z pokolenia na pokolenie (…) Święto to święto (…)

00:00 / 00:00

Dziś przypada również 75. rocznica poświęcenia olsztyńskiej kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, który znajduje się w bocznym ołtarzu w katedrze św. Jakuba.

Tymczasem olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają natomiast do Mobilnego Astrolabium, w którym przez specjalne słoneczne teleskopy można oglądać słońce.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago/M. Kempiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, zioła, święto ziół
Bliższe Spotkania – 15.08.2022

Odliczanie do urodzin Radia Olsztyn, Matki Boskiej Zielnej oraz zioła to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz Za 50...

Zamknij
RadioOlsztynTV