Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowe mury obronne w Pasłęku czekają na remont. Wykonawca został wyłoniony w drugim przetargu

Średniowieczne mury obronne. Fot. Urząd Miasta Pasłęk

Wciąż nie mogą rozpocząć się prace budowlane przy naprawie średniowiecznych murów obronnych Pasłęka. To wyjątkowy zabytek, który pilnie potrzebuje renowacji.

W ubiegłym roku władze miasta zdobyły dotację na ratowanie zabytku. To drugie podejście do remontu 700-letnich murów obronnych Pasłęka. Z pierwszym wykonawcą władze miasta musiały rozwiązać umowę, ponieważ prace były prowadzone niezgodnie z zapisami umowy. W tej sprawie toczy się postępowanie. Fragment muru, gdzie były prowadzone prace, jest wyłączny z użytkowania.

W nowym przetargu udział wzięło trzech wykonawców. Został wyłoniony zwycięzca inwestycji. Umowa nie mogła być od razu podpisana, ponieważ jedna ze startujących w przetargu firm złożyła skargę do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO uznała jednak, że przetarg został przeprowadzony zgodnie z prawem.

Remont pasłęckich murów przeprowadzi firma spod Elbląga. Inwestycja pochłonie 12,5 miliona złotych z czego 8,5 miliona złotych to unijne dofinansowanie. Zakres prac obejmuje m.in. uzupełnienie ubytków w murze oraz usunięcie porastającej mur roślinności. Wykonawca inwestycji będzie miał trzy lata na wykonanie prac.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, remont, inwestycja, modernizacja, mury obronne
Olsztyńskie planetarium wpisane na listę zabytków

Olsztyńskie planetarium zostało wpisane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie na listę obiektów zabytkowych. Ochronie podlegać będzie sama bryła planetarium z charakterystyczną kopułą, elementy wystroju wnętrza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV