Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabójca „Orzełka” zatrzymany

54-letni Jurij F. został przewieziony do Aresztu Śledczego w Suwałkach. Fot. policja

Po prawie 5-letnich poszukiwaniach, na terenie Litwy zatrzymano Jurija F.  znanego też jako Jurija K.  Mężczyzna jest oskarżony o podłożenie bomby i zabójstwo Andrzeja R. pseudonim Orzełek.  Poszukiwania prowadzili policjanci z KWP w Olsztynie.

„Orzełek” był członkiem grupy przestępczej działającej na Warmii i Mazurach pod koniec lat 90-tych. Jego zabójca chcąc uniknąć odpowiedzialności, często zmieniał tożsamość, posługiwał się fałszywymi dokumentami. Jurij F. już od lat 80-tych znany był rosyjskiej milicji jako szef grupy przestępczej zajmującej się między innymi: zabójstwami, wymuszaniem haraczy i porwaniami dla okupu.

Mężczyzna ponownie stanie przed sądem. Zabójstwo, o które jest oskarżony Jurij F. miało miejsce w nocy z 21 na 22 sierpnia 1999 roku na olsztyńskim osiedlu Zatorze. Wtedy to Rosjanin, który chciał zabić „Orzełka” podłożył w koszu na śmieci 1,5 kg bombę złożoną z trotylu i metalowych elementów zwiększających siłę rażenia, a kiedy nie wybuchła, zastrzelił mężczyznę z broni maszynowej.

Bezpośrednio po zabójstwie Jurij F. został zatrzymany przez policjantów. Podejrzany początkowo został jednak uniewinniony i przebywał na wolności. Kiedy zapadła decyzja o ponownym rozpatrzeniu sprawy przez sąd apelacyjny, Jurija F. już nie było na terytorium Polski.

Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Olsztynie przejęli poszukiwania Rosjanina w sierpniu 2008 roku. Wiedząc, że mężczyzna przebywa za granicą, wystąpili do olsztyńskiego Sądu Okręgowego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za oskarżonym o zabójstwo. 7 maja Jurij F. został zatrzymany na przejściu granicznym Nida na Litwie. Od tego czasu trwała procedura ekstradycyjna. Wczoraj policyjny konwój ekstradycyjny przewiózł 54-latka do Aresztu Śledczego w Suwałkach. (grab/bsc)

Jurija F. zatrzymano na Litwie. Konwój ekstradycyjny przewiózł zabójcę „Orzełka” do Aresztu Śledczego w Suwałkach. Fot. policja

Konwój ekstradycyjny przewiózł zabójcę „Orzełka” do Aresztu Śledczego w Suwałkach. Fot. policja

Konwój ekstradycyjny z Litwy. Fot. policja

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabójstwo
Ruszył proces zabójcy 16-latka

Pobicie ze skutkiem śmiertelnym i pozbawienie wolności ze szczególnym okrucieństwem - takie zarzuty usłyszał 18-letni Karol S. Proces odbywa się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Do...

Zamknij
RadioOlsztynTV