Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
„Za rozwój gospodarczy są odpowiedzialne samorządy” vs. „Liczę, że politycy PiS postarają się zadbać o nasze województwo”
O negocjacjach Umowy Partnerstwa dla województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalnym Programie Operacyjnym Warmii i Mazur i Programie Polska Wschodnia rozmawiali goście Krzysztofa Kaszubskiego – wiceprezes PSL Urszula Pasławska i prezes PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit.
Dobrze, że jest pewna rezerwa, o którą można powalczyć – tak o rozpoczętych negocjacjach Umowy Partnerstwa dla województwa warmińsko-mazurskiego mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanka PSL Urszula Pasławska.
Bardzo liczę, przede wszystkim na polityków Prawa i Sprawiedliwości, że postarają się zadbać o nasze województwo i będą bardzo skuteczni. Warto dodać, że zaproponowana alokacja jest największa w całej Polsce Wschodniej
Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego ma nadzieję, że nasz region dostanie dodatkowe pieniądze z 25-procentowej rządowej rezerwy. Jerzy Szmit prezes PiS w okręgu olsztyńskim, były wiceminister infrastruktury i budownictwa podkreślił, że to zarząd regionu musi wykazać się inicjatywą, aby zdobyć dodatkowe fundusze dla województwa.
Rząd jest odpowiedzialny za określony zakres kompetencji: za bezpieczeństwo, za wsparcie socjalne. Natomiast za rozwój gospodarczy są odpowiedzialne samorządy. Tak jest napisane w ustawie i nikt tego nie kwestionuje. Gdy wchodziliśmy do Unii mieliśmy w województwie 75 procent PKB średniej krajowej. W ubiegłym roku, po badaniach wyszło, że jest to już tylko 70 procent.
Kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe współrządziło w koalicji przeprowadziliśmy bardzo wiele poważnych inwestycji – podkreślała posłanka PSL Urszula Pasławska. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zarzuciła rządowi Zjednoczonej Prawicy, że nie przeprowadza w regionie tak dużych inwestycji jak za czasów koalicji PO-PSL.
Były to budowy dróg S7, S16, rozpoczęto wówczas obwodnicę Olsztyna, modernizację teatru i duże inwestycje w samym Olsztynie. Natomiast w ciągu 5 ostatnich lat nie została przeprowadzona żadna poważna inwestycja infrastrukturalna.
Były wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit uznał te zarzuty za fałszywe i wymienił cała listę rządowych inwestycji w regionie.
Na wschodzie województwa są to Rail Baltica, Via Baltica, Via Carpatia. Skończenie całej S7 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, połączenie Olsztyn-Olsztynek, linie kolejowe od Olsztyna do Braniewa, linia Szczytno-Pisz-Ełk. Ponad 10 miliardów złotych wydane tylko na budownictwo drogowe. W roku 2019 rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył więcej pieniędzy na drogi lokalne, niż wy w ciągu 8 lat swoich rządów.
Między rządem, a samorządem regionu trwają obecnie negocjacje Umowy Partnerstwa dla województwa warmińsko-mazurskiego. To dokument dotyczący wielkości funduszy europejskich jakie region otrzyma w latach 2021-2027.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział, że Regionalny Program Operacyjny Warmii i Mazur będzie wynosił 1 miliard 228 milionów euro. Jest to o 500 milionów euro mniej niż w poprzednim okresie programowania. Jednocześnie zaznaczył, że warmińsko-mazurskie otrzyma 400 milionów euro z Programu Polski Wschodniej.
Posłuchaj Porannych Pytań
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski