Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region
Z tą chorobą zmaga się około 12 tysięcy Polaków. Jej konsekwencje mogą być poważne
Lekarze z całej Polski rozmawiają w Olsztynie o nadciśnieniu tętniczym. Jest to choroba, z którą zmaga się niemal 12 milionów dorosłych Polaków.
Początkowo nadciśnienie nie daje żadnych objawów, ale jego konsekwencje mogą być poważne.
Problem pojawia się wtedy, gdy są powikłania. I one są bardzo poważne. Bo to zawał serca, udar, uszkodzenie wzroku czy nerek
– podkreśliła dr n.med. Beata Moczulska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie hipertensjologii, organizatorka II Warmińsko-Mazurskiej Konferencji Nadciśnienia Tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze wiąże się m.in. z otyłością, choć, zdaniem ekspertów, każdy przynajmniej raz w roku powinien zmierzyć ciśnienie krwi. Dotyczy to także dzieci, którym będzie poświęcony jeden z wykładów konferencji.
Dzieci wymagają jak najpilniejszej interwencji. Bo jeśli nadciśnienie nie będzie leczone w tym wieku, powikłania pojawią się jeszcze wcześniej. O tym, jak leczyć małych pacjentów, opowie pan profesor Łukasz Obrycki. Leczenie tych pacjentów jest trochę inne
– dodała dr Beata Moczulska.
Specjaliści rozmawiają też m.in. o roli snu w terapii nadciśnienia tętniczego oraz wpływie zaburzeń lękowych i depresyjnych na nadciśnienie. Patronem medialnym II Warmińsko-Mazurskiej Konferencji Nadciśnienia Tętniczego jest Radio Olsztyn.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko