Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z prochu powstałeś, w… dźwięk się obrócisz

Fot. fotolia.com

Sposobów na zatrzymanie pamięci po bliskich jest wiele. Jedni gromadzą fotografie, chodzą w ulubione miejsca bliskich, drudzy odwiedzają ich groby. Nietuzinkowym sposobem zatrzymania wspomnień jest… wtapianie prochów zmarłych w płyty winylowe.

Brytyjska firma And Vinyly założona przez Jasona Leacha, rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Oferuje ludziom możliwość nietypowego zatrzymania wspomnień po zmarłych – wtapia ich prochy w płyty winylowe. Na krążkach mogą znaleźć się ich ulubione piosenki, ich głos lub ostatni wola.

Stworzenie takiej niestandardowej płyty wygląda dokładnie tak samo jak tworzenie „przeciętnego” krążka. Na początku wytwarzana jest forma, która działa na zasadzie negatywu i służy do wytłoczenia płyty, do której materiału dosypuje się prochy zmarłej osoby.

Leach podkreśla w jednym z wywiadów, że taki zabieg wpływa na jakość dźwięku, ponieważ jest to dość niekonwencjonalny pomysł, którego nie stosuje się na co dzień. Przypisuje również do tego swoją filozofię – uważa, że szumy i trzaski, które usłyszeć można podczas odtwarzania płyty, to odgłosy zmarłych, do których prochy należą.

Takie wspomnienie do najtańszych nie należy. Pakiet podstawowy kosztuje ok. 2 tys. funtów i składa się ze standardowej kompozycji wraz z 30 dyskami z popiołami, niezależnie od wybranego dźwięku, trwającego maksymalnie 24 minuty.

Źródło: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w winyl, płytwa winylowa, And Vinyly
Czarna płyta – reportaż Mai Kwiatkowskiej

Reportaż zatytułowany "Czarna płyta" został nagrany na giełdzie płyt winylowych, szelakowych, kompaktowych i kaset magnetofonowych. W Olsztynie giełdy płyt odbywają się w kilku miejskich pubach. Gromadzą...

Zamknij
RadioOlsztynTV