Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosła liczba stulatków. Większość z nich to kobiety

– Na koniec 2023 roku 2 900 osób pobierało świadczenie przyznawane stulatkom – przekazał Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytura honorowa od 1 marca ubiegłego roku wynosi 5 540,25 złotych brutto.

Jest to świadczenie dodatkowe, otrzymywane razem z emeryturą lub rentą.

Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To świadczenie może wypłacać zarówno ZUS, jak i KRUS, jak również resortowe zakłady emerytalne MSWiA oraz MON

– stwierdził Grzegorz Dyjak.

Zaznaczył, że liczba stulatków wzrosła. Rok wcześniej było niespełna 2 700 osób uprawnionych do emerytury honorowej. Zdecydowanie częściej takie świadczenie otrzymują kobiety, stanowią one już ponad 90 procent wszystkich stulatków. Przyznana już emerytura honorowa nie podlega dorocznej waloryzacji, dlatego jej wysokość może być inna u osób dłużej ją pobierających. Jest natomiast wypłacana dożywotnio.

Warunkiem uzyskania świadczenia honorowego jest ukończenie setnego roku życia. Data urodzin stanowi moment, w którym dodatkowa emerytura jest przyznawana z urzędu. Ta sama data jest wybierana do ustalenia jej wysokości. Emeryturę honorową może otrzymać także stulatek, który nie pobiera żadnego świadczenia z ZUS, ale musi wówczas złożyć wniosek.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w stulatek
100-letni kierowca spowodował kolizję. Mieszkaniec Olsztyna jechał z 95-letnią pasażerką

100-letni kierowca poloneza wymusił pierwszeństwo przejazdu na jednej z ulic Olsztyna i spowodował kolizję z innym autem. - Kierowca jechał z 95-letnią pasażerką. Nikomu nic się...

Zamknij
RadioOlsztynTV