Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalne świadczenia dla stulatków z regionu

Fot. Adobe Stock

Niemal 100 osób w Warmińsko-Mazurskiem co miesiąc otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe. To osoby, które ukończyły 100 lat. Oddział w Olsztynie wypłaca 72 świadczenia honorowe, a w Elblągu – 24.

Według ZUS najstarsza osoba w województwie warmińsko-mazurskim to 107-letnia kobieta mieszkająca w Bartoszycach, a najstarszy mężczyzna ma 105 lat i mieszka w Elblągu. Wśród warmińsko-mazurskich stulatków dominują panie – jest ich 85, panów jest 11.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, dostają świadczenie honorowe z urzędu bez składania dodatkowych wniosków. Dostają je także ci, którzy nie pobierają emerytury czy renty. Jest ono wypłacane dożywotnio.

– Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują je w różnych kwotach – wyjaśniała Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. – Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego tego roku, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 złotych brutto – powiedziała.

Osoby, które ukończyły 100 lat w ubiegłych latach, otrzymują świadczenie w wysokości wówczas obowiązującej, bo nie jest ono waloryzowane. Oprócz ZUS-u świadczenie honorowe wypłacają również KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

W całej Polsce jest 1940 osób, które otrzymują świadczenie honorowe.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Zakład Ubezpieczeń Społecznych, stulatek
Niemal 700 tysięcy emerytów i rencistów korzysta z elektronicznej legitymacji

Ponad 694,5 tysiąca emerytów i rencistów w Polsce ma już elektroniczną legitymację. Legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej od początku stycznia zeszłego roku....

Zamknij
RadioOlsztynTV