Wzrasta liczba zachorowań na choroby odkleszczowe
Lekarze, eksperci sanitarni i specjaliści medycyny pracy dyskutowali o problemie chorób przenoszonych przez kleszcze wśród pracowników.
Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny podkreśla, że w regionie widać znaczny wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe. Głównie odnotowujemy znaczny wzrost zachorowań na boreliozę. W 2015 roku odnotowaliśmy ponad 1000 przypadków. Wskaźniki na Warmii i Mazurach są dwukrotnie wyższe niż w pozostałych regionach kraju. Natomiast sytuacja związana z odkleszczowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych nie jest aż tak zła i choroba pozostaję pod kontrolą. Mimo to, zdaniem Janusza Dzisko, jest jeszcze wiele osób, które powinny poddać się badaniom i szczepieniom ochronnym.
Na ugryzienia kleszczy i przenoszone przez nie choroby narażeni jesteśmy z powodu dłuższego czasu ich aktywności. – Pierwsze kleszcze już gryzą w lutym – zaznacza Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Problem chorób tego typu dotyczy głównie pracujących na terenach zielonych. Zwiększenie zachorowań nie zależy wyłącznie od czynników środowiskowych. Statystyki podbija także znacznie większa wykrywalność chorób – podkreśla lekarz Andrzej Marcinkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Konferencję zorganizowali wspólnie: Sanepid, Państwowa Inspekcja Pracy i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
(dwoj/as)