Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzmożone kontrole straży granicznej. Funkcjonariusze coraz częściej sprawdzają, czy cudzoziemcy są legalnie zatrudniani

Fot. W-MOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej coraz częściej kontrolują legalność zatrudnienia cudzoziemców. W I kwartale tego roku przeprowadzili już ponad 80 takich kontroli. Sprawdzili dokumenty prawie 1300 obcokrajowców.

Kontrole wykazały, że prawie 180 cudzoziemców, w większości obywateli Ukrainy, pracowało „na czarno”. Najwięcej takich przypadków wykryto w powiatach olsztyńskim, mrągowskim i ełckim. Zatrudnieni na budowie, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych oraz gastronomii. Trzydziestu przedsiębiorców stanęło już przed sądem i dostali kary grzywny na prawie 70 tysięcy złotych. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli na nich ponad 40 mandatów karnych na kwotę ponad dziewięciu tysięcy złotych.

Kary dotyczyły głównie niedopełnienia obowiązku informowania właściwych urzędów o zatrudnianiu cudzoziemców. Straż Graniczna przypomina, że każdy właściciel firmy, który uzyskał zezwolenia na prace bądź oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom, ma obowiązek powiadomić o tym wojewodę lub właściwy powiatowy urząd pracy.

Niedopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie za które grozi kara grzywny nawet do dwóch tysięcy złotych.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, kontrole, obcokrajowcy, grzywna, legalność
Fot. Straż Graniczna
Dzieci i młodzież odwiedziły kętrzyńskie jednostki Straży Granicznej

Pokaz sprzętu techniki specjalnej, wystawy oraz popisy psa służbowego, to tylko nieliczne atrakcje z okazji dnia otwartego w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży...

Zamknij
RadioOlsztynTV