Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzmożone kontrole na drogach. Długi weekend pod lupą

Inspektorzy drogowi prowadzą, w długi weekend, wzmożone kontrole na drogach. Przed wyjazdem warto zadbać o sprawny pojazd i wypoczęty umysł.

O rozwagę i ostrożność zaapelował do kierowców minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego podkreślał, że wzmożony ruch drogowy przekłada się na zwiększone zagrożenie. Minister apelował o spokojną jazdę i przypomniał, że kierowcy nie są na drodze sami.

Często niebezpieczne zachowania skutkują zagrożeniami dla innych, szczególnie tych najmniej chronionych, między innymi pieszych i rowerzystów.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zapowiedział kontrole tak zwanego ciężkiego transportu, takiego jak ciężarówki czy autobusy. Kierowcy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton muszą się liczyć z ograniczeniami w ruchu. Chodzi o zmniejszenie ruchu pojazdów ciężarowych. Ograniczenia będą obowiązywały od godziny 18 do 22 i w Boże Ciało od 8 do 22.

Jak dodał Alvin Gajadhur, prędkość kierowców na drogach skontroluje ponad pół tysiąca urządzeń. Chodzi o system CANARD, czyli system Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Kierowców, którzy niechętnie zdejmują nogę z gazu, będą dyscyplinowały głównie fotoradary, ale i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości i nieoznakowane pojazdy wyposażone w fotorejestratory.

Cena za przekroczenie prędkości może być wysoka. Od tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, co już przełożyło się na statystki. Jak przekazał Główny Inspektor Transportu Drogowego, na ten moment liczba przekroczeń zarejestrowanych przez fotoradary i urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości wynosi około 446 tysięcy. To o ponad 350 tysięcy mniej niż w analogicznym czasie poprzedniego roku.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, policja, autobus, ciężarówka, piraci drogowi, kontrola drogowa, samochód ciężarowy
Porywacz niemowlęcia aresztowany. Dziewczynka jest pod opieką matki

Kilka godzin zajęło policjantom z Olsztyna i Barczewa zatrzymanie mężczyzny odpowiedzialnego za uprowadzenie niemowlaka. 33-latka namierzono na terenie powiatu nowomiejskiego. Niemowlę jest już pod opieką matki....

Zamknij
RadioOlsztynTV