Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawy, seminaria, konferencje i nabożeństwa. Zakończyły się uroczystości upamiętniające ofiary obozu KL Soldau

Fot. Dorota Grzymska

W Działdowie zakończyły się obchody, związane z upamiętnieniem ofiar nazistowskiego obozu KL Soldau. Od miesiąca w tym mieście odbywały się wystawy, seminaria, konferencje, uroczystości oraz msze.

W tym czasie obchodzono także 80. rocznicę śmierci patronów Działdowa – zamęczonych w nazistowskim obozie księży: arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. Chodziło o nie tylko o upamiętnienie, ale przede wszystkim nagłośnienie faktu, że podczas wojny w Działdowie istniał niemiecki obóz zagłady – mówi Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Pogranicza.

Cała Polska usłyszała o tym miejscu. Działy się tutaj straszne rzeczy, najpierw był obóz niemiecki, potem sowiecki. Muzeum to jest takie zwieńczenie i początek dalszej narracji związanej z tą gehenną, którą przechodzili Polacy i nie tylko.

00:00 / 00:00

Jak przyznaje Zenon Gajewski, prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie, przez lata komunizmu temat obozu był wyciszany, ze względu na to, że w tym budynku działał obóz kaźni NKWD.

Mamy zamiar kontynuować naszą działalność w sensie upamiętniania. Jako stowarzyszenie wydaliśmy już sporo publikacji. Zrealizowaliśmy film „Soldau. Miasto na pograniczu śmierci”. Staraliśmy się promować zarówno historię miasta, jak i wiedzę na temat samego obozu w skali kraju.

00:00 / 00:00

Burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński przyznaje, że 5 mln złotych to koszt zabezpieczenia budynku. Całą renowację oszacowano na ok. 25 mln złotych. Budynek na razie jest własnością gminy Działdowo i dopiero po skończonym remoncie trafi w zasoby Muzeum Pogranicza.

Tak naprawdę moglibyśmy go już przekazać, dać w użyczenie Muzeum Pogranicza w Działdowie. Natomiast byłoby to troszeczkę nieuczciwe, gdybyśmy chcieli obarczyć pana dyrektora tak dużą inwestycją. W związku z powyższym założyliśmy, że w momencie gdy ten obiekt zostanie przywrócony do swojej świetności, zostanie przekazany w użyczenie Muzeum Pogranicza.

00:00 / 00:00

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

Fot. Dorota Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, obóz, obóz zagłady
Uczniowie z klas mundurowych szkolą się u braniewskich pancerniaków

Noszenie munduru i zajęcia z musztry wojskowej - nie tylko to wyróżnia klasy mundurowe. Uczniowie biorą także udział w obozach szkoleniowych na terenach jednostek wojskowych. Prawdziwe...

Zamknij
RadioOlsztynTV