Wystawa o exodusie polskich Żydów w 1968 roku
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od piątku można oglądać wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Centralnym punktem ekspozycji jest instalacja inspirowana halą warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego pięćdziesiąt lat temu 13 tysięcy Żydów wyjechało z Polski.
Jest to symboliczna przestrzeń pożegnań, gdzie zwiedzający mogą posłuchać relacji osób zmuszonych do wyjazdu i tych, które pozostały w Polsce. Kolejne części wystawy opowiadają o wydarzeniach, które doprowadziły do wyjazdów oraz o życiu po wyjeździe.
Wśród zgromadzonych materiałów est film Mariana Marzyńskiego, dokumentalisty, twórcy popularnych w latach 60tych telewizyjnych programów: „Wszyscy jesteśmy sędziami”, czy „Turniej Miast”. Jeden z odcinków nagrywany był w Iławie i Ostródzie.
Po wydarzeniach marcowych Marzyński wyjechał do Danii, a następnie do USA, gdzie był wykładowcą w szkołach filmowych. W Danii w 69 roku powstał jego znany dokument o żydowskich emigrantach. Film swoją polską premierę miał 40 lat po światowej.
Posłuchaj dlaczego.
Na wystawie można oglądać również prac artystów m.in. litografię Leszka Sobockiego Otarci, prace Macieja Bieniasza czy obraz Czas pogardy Erny Rosenstein. Kuratorkami wystawy są Justyna Koszarska-Szulc, Natalia Romik.
Autor: A.Kulik
Redakcja: J.Golon