Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysoki stan wód na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym

Fot. M. Stankiewicz

Na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym wciąż wskaźniki pokazują podwyższone stany wód. IMGW utrzymuje na kolejną dobę ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia.

To efekt północnego wiatru i cofki, czyli wpychania wód Bałtyku w głąb lądu na tereny depresyjne. Niesie to poważne zagrożenie podtopieniami, tym bardziej, że wiele wałów przeciwpowodziowych jest uszkodzonych przez bobry i inne zwierzęta.

Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wojewody zapewnia, że w razie potrzeby samorządy mają konieczne wsparcie i dobrze wyposażony magazyn w Elblągu.

Dyżurny wojewódzkiego Centrum Kryzysowego monitoruje sytuację, mamy pompy i sprzęt do naprawy dziur dostępny przez 24 godziny. Podwyższone stany wód są też w powiecie braniewskim i w części południowej powiatu elbląskiego, czyli tam gdzie rzeki są zasilane wodą z roztopów, spływającą z wyżyn górskimi strumieniami.

00:00 / 00:00

Sytuacja jest monitorowana, nie ma zgłoszeń o podtopieniach czy uszkodzeniach wałów.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cofka, Żuławy Wiślane
IMGW ostrzega przed cofką na Żuławach

Na całym polskim wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych obowiązuje drugi stopień ostrzeżeń hydrologicznych. Sztormowy wiatr spowodował wezbranie wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych także na Żuławach Elbląskich....

Zamknij
RadioOlsztynTV