Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowy film o Powstaniu Warszawskim w technologii VR

Fot. Fotolia.pl

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Z okazji 74. rocznicy tego wydarzenia Narodowe Centrum Kultury przygotowało film – „Kartka z Powstania”, opowiadający historię kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”.

To pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Pokazy 15-minutowego filmu odbędą się w Warszawie w dniach od 1 sierpnia do 16 września.

– „Kartka z Powstania” jest to film zgodny z misją Narodowego Centrum Kultury: „Wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość” – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski i dodał:

Chcemy opowiadać o historii w sposób nowoczesny. To 15-minutowy, trzymający mocno w napięciu, film w technice 360 stopni, dzięki której widzowie będą mogli poznać trudną historię Powstania Warszawskiego.

„Kartka z Powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który stając do walki w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Sieroszewski „Sabała” służył w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej; kierował Służbą Sprawiedliwości – WSS (Wojskowym Sądem Specjalnym). Przed wojną pracował na różnych stanowiskach w prokuraturze, by w 1939 r. zostać prokuratorem Sądu Najwyższego; w latach okupacji niemieckiej prowadził praktykę adwokacką. Przeżył wojnę, zmarł w 1996 r.

Film zaczyna się od momentu, gdy znajdujemy się w kanale i obserwujemy krótki wyimek z faktycznej historii i losów w czasie Powstania Warszawskiego. To obrazy, które powstały na podstawie wydarzeń znanych z Powstania Warszawskiego, a tytułowa kartka do dziś jest w Muzeum Powstania Warszawskiego

– mówił szef NCK.

W tym filmie czujemy się, jakbyśmy byli w czasie Powstania Warszawskiego. To jest coś tak przejmującego, kiedy oglądamy świat nie w jednej płaszczyźnie, ale w wielu, gdy patrzymy w jaki sposób wyglądała tamta Warszawa, słyszymy dźwięki, gdy widzimy ludzi z tamtego czasu. To coś, co bardzo trudno opowiedzieć, to po prostu trzeba zobaczyć

– zachęcał Rafał Wiśniewski.

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. To połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego, które pozwala na odczuwanie imersji, czyli wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość dzięki specjalnym okularom oszukuje ludzkie zmysły, co pozwala na przeniesienie się w inną przestrzeń.

Bezpłatne pokazy będą się odbywać w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury od 1 sierpnia do 16 września 2018 roku. „Kartka z Powstania” ma być też pokazywana podczas festiwali filmowych, m.in. w Gdyni.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Powstanie Warszawskie, technologia, VR, Kartka z Powstania
Wyślij kartkę dla powstańca. Dołącz do akcji BohaterON

Chcesz uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego? Wyślij im symboliczną kartkę BohaterON! Włącz się do akcji, masz czas od 1 sierpnia do 2 października – 63 dni Powstania Warszawskiego i 63 dni akcji BohaterON. Powstanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV