Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wycinarki plazmowe – czym się kierować przy wyborze? Na to zwróć uwagę

Plazma, którą często określa się mianem czwartego stanu skupienia, wyróżnia się właściwościami pozwalającymi wykorzystać ją między innymi w cięciu materiałów. Nowoczesne wycinarki plazmowe są coraz szerzej dostępne. Warto wobec tego dowiedzieć się, kiedy po nie sięgnąć.

Na czym polega cięcie plazmą?

Plazma składa się z zarówno cząsteczek naładowanych elektrycznie, jak i elektrycznie obojętnych. Sama w sobie przewodzi prąd, jednak wraz ze wzrostem temperatury jej opór maleje. Dzięki temu przy dużym natężeniu prądu powstaje łuk elektryczny o temperaturze kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza umożliwiający cięcie materiałów. W jego trakcie metal jest poddawany topieniu, a następnie wydmuchiwany ze szczeliny. Gwarantuje to wysoką precyzję oraz szybkie tempo pracy. Takie urządzenie ma jednak również pewne wady, które sprawiają, że nie sprawdzi się w każdym przypadku. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia przede wszystkim warto zweryfikować, jakie materiały można poddać cięciu tą metodą.

Co pozwala ciąć wycinarka plazmowa do metalu?

Cięcie plazmą kojarzy się przede wszystkim z cięciem stali nierdzewnej, czarnej oraz aluminium. Rozwój technologii sprawia jednak, że najwyższej jakości wycinarki plazmowe sprawdzają się w coraz większej liczbie zastosowań i pozwalają na cięcie zasadniczo dowolnego materiału przewodzącego prąd elektryczny.

Stół do cięcia plazmą umożliwi więc np. cięcie stali stopowych, miedzi, żeliwa czy mosiądzu. Wobec tego może idealnie wpisać się w oczekiwania wielu zakładów, które nie mają potrzeby cięcia materiałów nieprzewodzących prądu elektrycznego lub wykorzystują równolegle również inne urządzenia pozwalające na wykonanie cięcia.

Zalety cięcia plazmą

Sama technologia cięcia z wykorzystaniem plazmowego łuku elektrycznego liczy sobie już 70 lat. Wciąż jest jednak rozwijana ze względu na olbrzymi potencjał i jej szerokie zastosowanie. Do najważniejszych zalet wycinarki należą:

  • Możliwość cięcia różnej grubości materiałów od 0,5 mm aż do 100 mm,

  • Wysoka szybkość cięcia,

  • Precyzja cięcia, która przekłada się na możliwość realizacji skomplikowanych projektów,

  • Oszczędność materiałów dzięki uzyskaniu wąskiej szczeliny cięcia,

  • Brak nagrzewania materiału, co przekłada się na mniejsze ryzyko jego uszkodzenia i nadpalenia cieńszych materiałów.

Należy mieć przy tym świadomość, że żadna metoda cięcia nie jest idealna. Również cięcie plazmą ma pewne wady. Należy do nich między innymi wysokie stężenie gazów, dymu oraz promieniowanie UV. Poza tym sam proces cięcia jest dosyć głośny.

Nowoczesne wycinarki plazmowe – czym się charakteryzują?

Oczywiście to, jak będzie wyglądać praca i jakie możliwości zaoferuje samo urządzenie, zależy przede wszystkim od wybranego modelu wycinarki plazmowej. Warto postawić na jak najbardziej zaawansowane urządzenie, które zapewni najwyższą jakość cięcia oraz integrację z innym sprzętem i oprogramowaniem wykorzystywanym w dziale produkcji oraz całym przedsiębiorstwie.

Cięcie plazmą może być w pełni zautomatyzowane, co znacząco usprawnia procesy oraz wpływa na komfort pracy zaangażowanych osób. Dzięki temu oraz krótkiemu czasowi samego cięcia to wyjątkowo często stosowane rozwiązanie, które umożliwia jeszcze wydajniejsze realizowanie prac. Istnieją również urządzenia umożliwiające wykonywanie zarówno cięcia plazmowego, jak i cięcia wodnego. W ramach jednej inwestycji można więc przecinać zasadniczo dowolny materiał i dobierać głowicę elastycznie w zależności od konkretnej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy poznamy wykonawcę zapory na granicy z Rosją? Straż Graniczna odpowiada

Straż Graniczna rozpoczęła procedurę wyboru wykonawcy perymetrii na granicy z Rosją. Firma ma zostać wyłoniona do końca listopada - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska....

Zamknij
RadioOlsztynTV