Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybrano koncepcję architektoniczną Centrum Nauki InnoPolice

Wizualizacja Centrum Nauki InnoPolice

W środę rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Nauki InnoPolice, które za ok. 70 mln zł powstanie w Szczytnie. Ma w nowatorski sposób popularyzować wiedzę o bezpieczeństwie i służbach mundurowych.

W otwartym konkursie ogłoszonym przez szczycieński urząd miasta oceniano prace przygotowane przez 4 zespoły projektantów. Jak poinformował przewodniczący sądu konkursowego Adam Dąbrowski, za najlepszą uznano koncepcję autorstwa Studia Form Architektonicznych Pantel.

Najważniejszym branym przez nas pod uwagę kryterium był układ funkcjonalno-użytkowy, zgodny z warunkami zamówienia. To było głównym powodem, dla którego to rozwiązanie wygrało. Ocenialiśmy też walory estetyczne prac, koszt wykonania i przystosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych

– powiedział Dąbrowski.

InnoPolice ma powstać do 2021 r. na działce o powierzchni 7 tys. m kw. sąsiadującej z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, która jest partnerem gminy w tym przedsięwzięciu. Budowa i wyposażenie centrum będzie kosztować ok. 70 mln zł brutto.

Władze miasta liczą, że unikatowa placówka, popularyzująca wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, stanie się atrakcją turystyczną regionu. Poszczególne strefy tematyczne InnoPolice mają być poświęcone bezpieczeństwu publicznemu (policja), terytorialnemu (straż graniczna), pożarowemu (straż pożarna) i osobistemu (WOPR i inne służby ratunkowe). Sale wykładowe, wystawy i laboratoria będą miały charakter multimedialny i interaktywny. Mają przygotowywać zwiedzających do różnego rodzaju zagrożeń; od cyberprzestępczości i wypadków komunikacyjnych po klęski żywiołowe i działania terrorystyczne.

Na terenie centrum przewidziano m.in.: miasteczko ruchu drogowego z miniaturową zabudową, elektrycznymi pojazdami i symulatorami samochodowymi; plac zabaw z torem sprawnościowym, laserową strzelnicę, wirtualne lustra i interaktywne podłogi, pracownie kryminalistyczne i szkołę detektywów. Eksperymenty i zabawa mają przygotowywać dzieci i młodzież do współpracy z policją oraz innymi służbami mundurowymi i ratowniczymi w sytuacjach zagrożenia.

Szczycieński samorząd zamierza zaprosić zwycięzcę konkursu do negocjacji zamówienia na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy przyszłego Centrum Nauki InnoPolice i pełnienia nadzoru autorskiego przy tej inwestycji.

Placówka ma być przeznaczona dla zwiedzających indywidualnie i grup zorganizowanych oraz przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych.

Wizualizacja Centrum Nauki InnoPolice

(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczytno, Wyższa Szkoła Policji
Szczytno zbuduje blok z mieszkaniami komunalnymi

W Szczytnie będą budowane bloki z mieszkaniami komunalnymi. Miasto otrzymało na to 1 milion 100 tysięcy złotych dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe pieniądze wyłoży z...

Zamknij
RadioOlsztynTV