Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybory prezydenckie: seniorzy i niepełnosprawni zagłosują w II turze bez kolejki

Fot. Przemysław Getka

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat trzech i niepełnosprawne, będą miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego. II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Wprowadzone zmiany mają skrócić czas oczekiwania na oddanie głosu w lokalu wyborczym tym osobom, dla których było by to uciążliwe, biorąc pod uwagę kolejki, jakie mogą pojawić się ze względu na obowiązywanie pewnych obostrzeń sanitarnych w związku z epidemią.

Patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu

– mówił minister Szumowski.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia skierowanym do konsultacji publicznych zaproponowano, by w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności:

•    osób powyżej 60. roku życia
•    kobiet w ciąży
•    osób z dzieckiem do lat 3
•    osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
•    osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności
•    osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
•    osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy, więc chcemy im to ułatwić, szczególnie tym starszym osobom, które potrzebują pomocy czy nie bardzo mogą stać w kolejce

– dodał.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego albo prezydenta Andrzeja Dudę.

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, seniorzy, kolejka
Posłowie Z. Ziejewski i R. Gontarz o wyniku W. Kosiniaka-Kamysza w wyborach prezydenckich. Kogo PSL poprze w drugiej turze?

Mieliśmy doskonały program. Niestety nie kupiono tego - tak w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn o słabym wyniku kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich mówił poseł...

Zamknij
RadioOlsztynTV