Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszystko ma swoje… granice. Co może wisieć na budynku teatru?

Fot. P. Karpiszen

Przed olsztyńskim Teatrem Jaracza odbyła się konferencja prasowa dotycząca wniosku do dyrektora placówki o umieszczenie na elewacji budynku baneru o treści „Murem za polskim mundurem”.

Treść petycji odczytał szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit:

Od czasu objęcia przez pana stanowiska dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, na frontonie teatru są umieszczane transparenty o charakterze społecznym i politycznym. Z treści na nich prezentowanych oraz sposobu ich przedstawienia wnosimy, że te działania nie mają ambicji artystycznych, a stanowią przejaw uczestnictwa w dyskursie politycznym toczonym w Polsce. Wobec tego zwracamy się do dyrekcji teatru o wyrażenie zgody na umieszczenie na frontonie teatru banera z hasłem „Murem za polskim mundurem”. (…) Jesteśmy przekonani, że dyrekcja teatru, tak, jak całe olsztyńskie środowisko teatralne, będzie mogła w ten sposób wyrazić obrońcom polskich granic głęboką wdzięczność za zapewnienie nam bezpieczeństwa i warunków do normalnego życia i pracy. Jednocześnie oświadczamy, że wszelkie związane z tym koszty: wykonanie banera, jego zawieszenie, a potem usunięcie – poniesiemy we własnym zakresie. Z góry dziękujemy, licząc na dobrą współpracę.

00:00 / 00:00

Uczestnicząca w konferencji radna Sejmiku Warmii i Mazur Bożenna Ulewicz z PiS określiła działalność dyrektora teatru jako „niespójną”.

Kiedy na frontonie teatru znalazł się taki czarny, mroczny baner Stop Nienawiści. W niczym to nie przeszkadzało dyrekcji zwalniać aktorów, wdawać się w procesy z członkami Solidarności, którzy też byli w trybie nieakceptowalnym, sprzecznym z prawem, zwalniani. (…) Bardzo bym prosiła dyrekcję Teatru Jaracza o pewną spójność treści uzewnętrznianych, głoszonych z realizowaną polityką

– argumentowała.

00:00 / 00:00

Obecnie na budynku teatru wisi napis „Nie było dla nich miejsca w gospodzie”, zaś na kolumnach są flagi uszyte z koców termicznych.

Sławomir Jóźwiak, wiceprezes Stowarzyszenia Warmia Underground zauważył, że koce termiczne są potrzebne w ośrodkach dla uchodźców i tam dyrektor Teatru Jaracza powinien je przekazać.

00:00 / 00:00

Doradca wojewody warmińsko-mazurskiego ds. kultury Maciej Tobiszewski wskazywał, że nie ma to nic wspólnego z promowaniem wartości artystycznych czy spektakli, które prezentowane są na scenach Teatru Jaracza.

Teatr jest nas wszystkich. Ten teatr nie jest pana Zbigniewa Brzozy i nie jest zakładnikiem jego poglądów politycznych

– podkreślił.

00:00 / 00:00

Radny Sejmiku Warmii i Mazur Dariusz Rudnik z PiS uważa, że baner o treści „Murem za polskim mundurem” powinien wisieć na frontonie teatru.

00:00 / 00:00

Dyrektor Teatru Jaracza Zbigniew Brzoza, z którym rozmawialiśmy, odmówił nagrania wypowiedzi dla Radia Olsztyn. Na stronie teatru opublikowano natomiast oświadczenie, w którym czytamy:

„Hasła, które wieszamy na Teatrze mają charakter moralny, przeciwstawiają się nihilistycznemu myśleniu o człowieku. W Polsce jest wolność słowa i jeśli uczestnicy spotkania na schodach Teatru odczuwają taką potrzebę, mają niezliczone możliwości powieszenia baneru „Murem za polskim mundurem”: na swojej siedzibie, na fasadzie Urzędu Wojewódzkiego, wynajęcia billboardów, citiligtów, reklam w komunikacji miejskiej, słupów ogłoszeniowych, mogą też wykupić reklamy w mediach, prowadzić akcję ulotkową (tego akurat nie polecamy ze względu na środowisko).”

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, straż graniczna, Teatr Jaracza
Z fałszywym dowodem rejestracyjnym chciał wjechać do Rosji

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zatrzymali 38-latka, który sam sobie potwierdzał przeglądy auta podając się za diagnostę samochodowego. Mieszkańca Wielkopolski zatrzymano, gdy chciał wjechać...

Zamknij
RadioOlsztynTV