Wspominamy znanych z Warmii i Mazur, którzy odeszli w tym roku
1 listopada to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych. Jest to także czas, kiedy wspominamy osoby, których nie ma już wśród nas – bliskich, znajomych, ale także znane postacie.
Robert Lesiński zaprezentował sylwetki osób związanych z Warmią i Mazurami, które odeszły od nas w tym roku.
Zofia Januszkiewicz – muzealnik, starszy kustosz, wieloletnia kierowniczka działu historii Muzeum Warmii i Mazur, specjalistka-numizmatyk.
Była damą, miała niezwykły czar w sobie – wspomina były dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, Janusz Cygański, i dodaje:
To jedna z ostatnich muzealniczek w starym, dobrym stylu. Miała w sobie dostojeństwo i poczucie godności. Potrafiła pięknie mówić, była bardzo mądrą osobą. Każdy muzealnik zostawia po sobie jakiś ślad – Zosia zostawiła ich niezwykle dużo.
Zofia Januszkiewicz zmarła 13 sierpnia. Przeżyła 71 lat.
Wiesław Niesiobędzki – poeta, regionalista, bibliotekarz, animator życia literackiego. Autor m.in. sześciu tomów poetyckich, dwóch zbiorów legend oraz dziesięciu książek o Iławie i okolicach.
Było mu blisko do literatury, ale jest także piękny rys regionalny – przypomina dziennikarz i krytyk literacki, Marek Barański.
Był on piewcą Jezioraka i pojezierza iławskiego. Napisał wiele książek, przewodników literacko-turystycznych
– mówił Marek Barański.
Wiesław Niesiobędzki zmarł 16 lipca, w wieku 72 lat.
Wacław Kapusto – fotograf, członek Związku Polskich Artystów i Fotografików Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej. Pracownik Głosu Olsztyńskiego, Panoramy Północy, autor wielu książek i wystaw.
Klasyfikuje go jako reportażystę – mówił Tomasz Śrutkowski, jego wydawca i przyjaciel.
Fotoreportaż wymaga od fotografa charakteru. Przekazanie w kilku zdjęciach sensu reportażu jest trudne. Jeździł do Paryża, Londynu i tam robił zdjęcia, które przybliżały nam zachód. Fotografował w Łańsku m. in. Breżniewa i Chruszczowa
– dodał Tomasz Śrutkowski.
Wacław Kapusto zmarł 19 marca. Przeżył 93 lata.
Grzegorz Białuński – historyk, profesor nauk humanistycznych, znawca historii plemion pruskich i dawnych czasów państwa polskiego.
Profesor Białuński był wybitnym historykiem – powiedział Robert Klimek, redaktor pisma Masovia, które współtworzył z panem profesorem:
Skupiał się na źródłach. Mamy również kilka wspólnych wydań. Pracowaliśmy m. in nad książką „680 lat historii miasta Reszel”. Kiedy prace były już zakończone, profesor Białuński już się książki nie doczekał.
Profesor Białuński był prorektorem do spraw kadr Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Grzegorz Białuński zmarł 16 października, w wieku 51 lat.
Redakcja: A. Dybcio