Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspierać aktywność, budować relacje. Rusza nowa edycja programu „Senior+”

Fot. fotolia

Tworzenie przestrzeni przyjaznej seniorom, sprzyjającej aktywności i nawiązywaniu relacji – to ważna rola domów i klubów powstających dzięki programowi „Senior+”. Rozpoczął się konkurs ofert do programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 edycja 2021.

To dofinansowanie do tworzenia nowych oraz prowadzenia już istniejących placówek.

Aktywność fizyczna, intelektualna, ale też aktywność społeczna są niezwykle ważne dla zachowania sprawności i czerpania radości z życia. Domy i kluby „Senior+” to miejsca, w których osoby starsze spędzają wspólnie czas, biorą udział w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach.

W 2015 r. w Polsce powstało 99 domów i klubów dla seniorów, a liczba uczestników sięgała niespełna 2,8 tys. W latach 2016-2020 powstały 873 nowe placówki. W 2020 r. uczestniczyło w zajęciach 23,2 tys. osób starszych.

Rusza konkurs ofert do tegorocznej edycji programu „Senior+”

Sukces kończącego się wraz z rokiem 2020 programu „Senior+” sprawił, że będzie on kontynuowany w nowej odsłonie jako program wieloletni „Senior+” na lata 2021-2025.

Jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego mogą starać się o dofinansowanie do tworzenia nowych oraz prowadzenia już istniejących domów i klubów „Senior+”. Do wzięcia jest 60 mln zł, dlatego gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie

– powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie na utrzymanie oraz utworzenie nowych placówek

Program zawiera dwa moduły. Pierwszy obejmuje jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie (przebudowę lub remont obiektów albo ich części, będących własnością jednostki samorządu terytorialnego) i/lub wyposażenie ośrodka wsparcia. Dofinansowaniu w tym module podlega do 80 proc. całkowitego kosztu zadania, który nie może być wyższy niż 400 tys. zł – w przypadku Dziennego Domu „Senior+” oraz 200 tys. zł – w przypadku Klubu „Senior+”.

Drugi moduł to ma zapewnić funkcjonowanie już istniejących ośrodków wsparcia. Dofinansowanie można otrzymać na bieżące utrzymanie ośrodka. Kwota dofinansowania na działalność bieżącą ośrodków wynosić będzie miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 400 zł w Dziennym Domu „Senior +” oraz nie więcej niż 200 zł w Klubie „Senior+”, przy czym dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Oferty można składać do 24 marca 2021 r. Szczegóły dostępne są na stronie www.senior.gov.pl.

 

Redakcja: K. Ośko z W-M UW

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior
Sąd decyduje o szczepieniach seniorów przeciw COVID-19

Do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie wpłynęło 47 wniosków z domów opieki społecznej o zgodę na zaszczepienie przeciw COVID-19 seniorów, którzy nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV