Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wraca ulica Dąbrowszczaków w Olsztynie. Sąd unieważnił decyzję wojewody, który zmienił ją na Erwina Kruka

Ulicę Dąbrowszczaków zastąpiła ulica Erwina Kruka. Fot. Ł. Sadlak

Naczelny Sąd Administracyjny przywrócił nazwę ulicy Dąbrowszczaków. Wcześniej zarządzenie zastępcze wojewody uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wojewoda wydał zarządzenie na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Wziął pod uwagę zalecenia Instytutu Pamięci Narodowej. Jak tłumaczy dr hab. Karol Sacewicz, dyrektor olsztyńskiej delegatury IPN, z punktu widzenia historyków, „Dąbrowszczacy” działający w Hiszpanii w latach 30. to jednostki w pełni zależne od komunistycznej władzy w Moskwie.

Sędzia Katarzyna Matczak przyznała, że wojewoda warmińsko-mazurski działał zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, jednak zakwestionowała uzasadnienie IPN, który uznał Dąbrowszczaków za symbol komunizmu. Skargę kasacyjną wojewody NSA oddalił. Uzasadnienie poznamy za 2 tygodnie. Natomiast w Gdańsku sąd utrzymał w mocy zmianę ulicy Dąbrowszczaków na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

To nie pierwsza taka decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego dotycząca nazw olsztyńskich ulic. Niedawno NSA przywrócił nazwę Pstrowskiego, którą wcześniej wojewoda zmienił na 5. Wileńskiej Brygady AK oraz Stefana Poznańskiego, zmienioną wcześniej na prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

 

Autor: A.Piedziewicz/A. Socha
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, IPN, ulica, Dąbrowszczaków, Wojewódzki Sąd Administracyjny, dekomunizacja, Naczelny Sąd Administracyjny, uwaga, pilne
Karambol na drodze krajowej numer 51. Zderzyło się kilkanaście aut, w tym nieoznakowany radiowóz i 3 ciężarówki

  W Miodówku pod Olsztynem na drodze S 51 doszło rano do karambolu kilkunastu aut. Dwie osoby trafiły do szpitala z urazami kończyn. Kobieta została potrącona,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV