Wokół olsztyńskiego Starego Miasta powstaną planty
Zbudowany od podstaw Park Centralny i zrewitalizowany Park Podzamcze będą połączone trasami pieszo-rowerowymi.
Według olsztyńskich urzędników obszar Starego Miasta ma być terenem rekreacyjno-spacerowym. Według rzeczniczki olsztyńskiego urzędu miasta Marty Bartoszewicz, do pełnego zakończenia projektu olsztyńskich plant brakuje jednego elementu, jakim jest połączenie obu parków bezkolizyjnym przejściem pod mostem św. Jakuba w pobliżu katedry. W ten sposób powstanie naturalny, zielony ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Pieniężnego.
Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jeszcze w tym roku mają rozpocząć się dodatkowe, szczegółowe badania archeologiczne tego terenu. Historia utworzenia olsztyńskich plant ma już prawie 10 lat. W planie zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku zapisano, że teren plant graniczy z obszarem Starego Miasta, który w całości jest objęty ochroną konserwatorską.
Idea plant zawarta została również w Zintegrowanym Programie Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna przyjętym w tym roku przez olsztyńskich radnych. Zapisano w nim, że olsztyńskie planty powstaną z połączenia Parku Podzamcze, Parku Centralnego i Placu Jedności Słowiańskiej. Przebudowany zostanie jednocześnie most Św. Jakuba nad Łyną oraz ulice Pieniężnego i Staszica w Olsztynie sąsiadujące z katedrą św. Jakuba.
(pap/gol/bsc)